Erciyes Üniversitesi akademisyenleri, personeli ve öğrencileri baharın gelmesiyle; 'geleni', 'gelengi', 'Anadolu sincabı' veya 'tarla sincabı' olarak da bilinen minik ve sevimli canlıların beslenmesi için etkinlik düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe ilişkin açıklamalarda bulunan ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Özkan, geçen sene gelengiler için izleme komitesi kurduklarını belirterek, "Erciyes Üniversitesi biliyorsunuz sürdürülebilirlik çevre konularında, ekolojik denge anlamındaki çalışmalarda Türkiye'de öncü üniversitelerden biri. Şu anda birçok konularda ciddi başarılar elde ediyoruz.

 Yine sürdürülebilirliğin birçok alanında farklı derecelerimizi var. Bu anlamda da kampüs içerisindeki ekolojik dengeyi korumak, bu konudaki hassasiyetlerimizi de ortaya koymak adına birçok çalışma yürütüyoruz. Yine Veterinerlik Fakültesi ile ilgili de gelengiler konusunda hassasiyetimiz var. Geçen sene itibariyle izleme komitesi oluşturmuştuk.

Gelengi2

 Bu izleme komitesi gelengilerin kampüs içerisindeki yaşama alanlarının oluşturulması, bu alanların muhafazası ve özellikle popülasyon artışı konusunda birtakım raporlar hazırladı. Biz de bu anlamda destek verdik. Bugün de yine bu alan içerisinde gelengilerle ilgili bir yaşam alanı oluşturulması, onların erken dönemdeki sıkıntısı olan beslenme ile ilgili katkıyı sağlamak için burada bulunuyoruz. Bu anlamda da üniversitenin çok farklı yerlerinde gelengilerin yaşam alanlarının tespiti ve bunların muhafazasıyla ilgili çalışmalar hem bizim hem kulüp vasıtasıyla devam etmektedir.

Gelengi3

 Bu konuda bize desteklerinden dolayı öğrenci arkadaşlarımıza ve hocalarımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah bu konuda çalışmalarımız devam edecek. Üniversite olarak farklı projeler de hayata geçireceklerini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Özkan, "Farkı projelerimiz var. Özellikle güvercinler için bir alan oluşturuyoruz.

Gelengi1

Üniversitemizin farklı alanlarına yaymakla ilgili çalışmalar var. Yine kedi besleme ile ilgili güzel çalışmalarımız var. Sürdürülebilir bir üniversite kavramı açısından yapılması gereken her şeyi yapacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Kabak Çekirdeği Kayseri'nin O İlçesinde Üretiliyor! Türkiye'nin Kabak Çekirdeği Kayseri'nin O İlçesinde Üretiliyor!

Editör: Ülkü Şimşek