Şehir merkezinde çok yoğun bir nüfusa sahip olan Kayseri’de oluşan gürültü, hat safhaya ulaştı. Özellikle sıklıkla kullanılan ana arterler ve yollarda, araçların oluşturduğu gürültünün farkına yetkililer de vardı. İç Anadolu Bölgesi’nin en kötü havasına sahip şehirlerinden birisi olan Kayseri’de bunun için de uzun zamandır bir çözüm bekleniyordu. 

Yoğun Bakıma Giren Kayserili Sanatçıdan Mesaj Var! Yoğun Bakıma Giren Kayserili Sanatçıdan Mesaj Var!

Kayseri’de vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında gelen hava ve ses kirliliğini, Büyükşehir Belediyesi, masaya yatırdı. Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, kent genelinde ulaşım başta olmak üzere yoğun gürültünün en aza indirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Şehrimizin 5 yıllık gürültü eylem planını çıkarıyoruz” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç (1)

Hava ve gürültü kirliliği başta olmak üzere çevresel sorunlarla ilgili çalışmalar yapacaklarını belirten başkan Büyükkılıç, yeni döneminde Gürültü Eylem Planı’nı hayata geçireceklerini açıkladı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç Gürültü Eylem Planı (1)
Başkan Büyükkılıç, “Yapılan araştırmalardan biliyoruz ki hava kirliliği ve trafik araçları dâhil, kalp damar hastalığı riskine bağlı olarak, ortalama 24 saatlik gürültü seviyesindeki her 5 desibel artışının kalp krizi, felç ve diğer ciddi rahatsızlıklarda yüzde 34'lük bir artışla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bizler de yerel yönetimler olarak gürültüsüz ve konforlu bir Kayseri hedefliyoruz. Şehrimizin gürültü eylem planını çıkarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: haber merkezi