Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş, Kayseri’de gerçekleşen  yağışları değerlendirdi. Yağışların az olmasının Kayseri’deki ekili arazilerin verimini düşüreceğini belirten Güneş, son 15 günde gerçekleşen yağışlar, bizi çok rahatlattı dedi.

Kayseri’nin son 40 yılın en kurak mevsimini yaşadığını dile getiren Güneş, “Bu sene yağışlar geçen yıla göre biraz geç kaldı. Kış olmadı, güz de olmadı zaten Kayseri’de ve Türkiye genelinde de kurak bir mevsim yaşadık. Meteoroloji verilerine göre herhalde son 40 yılın en kurak mevsimini yaşadık herhalde Kayseri’de. Mart’ta yağmadı, Nisan’da da çok yağış olmadı ama çok şükür 15 gündür ilimizin her ilçesinde istediğimiz düzeyde yağış aldık. Yağışların sonradan olması bizim için şöyle bir sıkıntı oluşturdu; hububatlar gününden önce kelle çıkarttı, kardeşlemeyi de çok yapmadı ama çok şükür son gelen 15 günlük yağmur bizi çok rahatlattı” diye konuştu.

Kayseri’de Şehitlik Boş Kalmadı Kayseri’de Şehitlik Boş Kalmadı

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdulkadir Güneş


Abdülkadir Güneş, son 15 gün içerisinde gerçekleşen yağmurların üreticileri rahatlattığını söyleyerek, “Üreticilerimiz yağmurla beraber rahatladı, yaylalarımız ve dağlarımız yeşermeye başladı. Şükür yağış durumu iyi, inşallah bundan sonra da peyderpey zamanına göre yağarsa eğer daha da iyi olacak. Zaten yağışlar Allah’ın bize verdiği bir nimet. Allah rızkımızı verir inşallah. Yağışlarımızda bir sıkıntı yok ama geçen yıl kadar kar ve yağmur yağmadı ama daha da iyi olacak. Ekinlerimiz yağıştan sonra daha da düzeldi” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: İHA