Kayseri’de 51 yaşındaki Hasibe Soykuk'u bileziklerini almak için keserle başını ezerek öldüren 45 yaşındaki İsmail Kocatürk ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti gerekçeli kararında sanığa, cinayetti işledikten sonraki tavırları, suç geçmişi ve samimiyetsizliği nedeniyle ‘iyi hal’ uygulamadığını açıkladı.

Mahkeme heyeti sanık hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet kararının gerekçesini açıkladı. Mahkeme, ekonomik sıkıntıları nedeniyle çevresinden ve eşinden baskı gördüğü bu yüzden bağ bozumu zamanında komşusu Hasibe Soykuk'un kolunda gördüğü bilezikleri gasbetme amacıyla cinayeti işlediğine kanaat getirdi.

Evde maktulun tek olduğunu öğrendikten sonra keserle evine girerek cinayeti planlı işlediği belirtilen kararda, sanık İsmail Kocatürk'ün komşusunun kolunda gördüğü 4 bileziğin tamamını almak için eve geldiği ancak alamadan panikle olay yerinden kaçtığı belirtildi.

22 Öğrenci Köfteden Zehirlenmiş! 22 Öğrenci Köfteden Zehirlenmiş!

Sanığın bilezikleri alamadan evden ayrılmak zorunda kaldığı değerlendirildiğinde sanığın savunmalarına itibar edilmediği görüşünde bulunuldu.

Mahkeme sanığa, ilk ifadesinde cinayeti işledikten sonra suçu maktulün oğlu ve eşine atarak adli makamları yanıltmaya çalışmasını dikkate aldı. Geçmişten gelen suç işleme eğilimi, kişiliği, olumsuz tutum ve davranışları ile samimi bir pişmanlığı olmadığı kanaatini edinen mahkeme, cezaların caydırıcılığı ilkesi ve verilen ceza miktarının sanığın yaşamı üzerinde ıslahı açısından daha etkili olacağına düşünüldü ve 'iyi hal' indirimi uygulanmadı.

Editör: Ahmet Bolat