Bu Kez De Yeniden Refah Partisi'nin Başına Geldi! Bu Kez De Yeniden Refah Partisi'nin Başına Geldi!

Argıncık mahallesinin 50 yıllık sorununu çözmek için canla başla çalıştıklarını belirten Ahmet Çolakbayrakdar, bölgeyi değiştirmek için yoğun gayret ettiklerini ifade etti. Merkezdeki en büyük bölgeye sahip olan Kocasinan’ın 40 ilden fazla nüfusa sahip olduğunu belirten Çolakbayrakdar, kentsel dönüşüm projesi hakkında detaylı bilgi verdi.

‘Her Bölgesinde Ayak İzimiz Var’

Vatandaşları bilgilendiren Çolakbayrakdar, “Kocasinan bölgesi, merkezdeki en büyük yüzölçümüne sahip ilçedir. Nüfus olarak ise 40 ilden fazla nüfusa sahip bir bölgedir. Kocasinan, şehrin bütün altyapısını ve gündelik işlerin giderilmiş olduğu, hastane ve kamusal alanlar gibi şehre hizmet veren önemli bir konumdadır. Bunun dışında karayolu, demiryolu, havayolu gibi ulaşım ağlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca merkezde yapılaşmasını tamamlamış imarlı mahalleler ve imarı yenilemeye ihtiyacı olan mahalleler, bir diğer taraftan da zamanında imarsız bir hareketle bugünlere kadar gelmiş gecekondu imarsız yapıların olduğu mahalleler var. 2015 yılında merkezdeki kadim mahallelerimiz, asfalt, altyapı, yol ve kaldırım gibi hizmetler istiyorlardı şimdi ise farklı isteklerde bulunuluyor. Şükür Allah'a Kocasinan'ın her bir bölgesinde ayak izimiz var” dedi.

‘Kendi İmkânlarımız İle Yapıyoruz’

İnşaat mühendisi olduğunu, projeye yakından hâkim olduğunun altını çizen Çolakbayrakdar, “ Cumhurbaşkanımızın çıkartmış olduğu kentsel dönüşüm kanunuyla birlikte biz vatandaşa hizmet ediyoruz. Şükür Allah'a ilçe belediyesi olarak bizimki gibi kentsel dönüşüm yapan ikinci bir belediye Türkiye'de yok. Kentsel dönüşümü, kendi imkânlarımızla kendi ölçeğimizde ve kendi belediyemizdeki personelle yapıyoruz.

Kentsel dönüşüm yapmak öyle kolay bir iş değildir. 2015 yılından bu yana ülkemiz, darbe girişimi, pandemi, deprem gibi olumsuzluklar yaşadı ama biz her alanda kararlılıkla, azimle başladığımız yerden teker teker hizmetlerimize devam ediyoruz. Yunusemre kentsel dönüşüm bölgesinde 3,5 yıldan fazla vatandaş anlaşmaları sürdü ve 5,5 yılın sonunda vermiş olduğumuz tüm sözleri yerine getirdik.

Bugünün bütçesiyle 1,5 milyar TL üstünde maliyete mal olmuştur. Bir ilçe belediyesi şirketiyle yapılmış bir iştir. Yenidoğan, Uğurevler, Ziyagökalp, Kuşçu, Seyrani, Ahievran gibi kentsel dönüşümümüz hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu kadar işi yapan bir belediye Argıncık 'ta neden ilerleyemiyor? Şehrin merkezinden kuş uçucu 5,5 kilometre olan Argıncık'a bir fiil sürekli geliyor, vatandaşımıza anlatıyorum. 2015 yılında Argıncık Alsancak ile Yunusemre aynı anda kentsel dönüşüm alanı ilan edildi.

‘Vatandaş Hakkına Razı Olmasa Dönüşüm Olmaz’

Kentsel dönüşümde vatandaş anlaşmaları belli bir oran üzerine gelmezse vatandaş rıza göstermese orada kentsel dönüşümün ilerleyemeyeceğini belirten Çolakbayrakdar, “Yunusemre' de kentsel dönüşüm bitti burada ise maalesef vatandaş hakkına rıza olmuyor. Bizim derdimiz, geleceğimizin teminatı yavrularımızdır. Bu bölgelerde 50-60 yıl önce gecekonduya izin vermişler ama şimdiki yavrularımızın bunda ne günahı var.

Çocuklarımız, daha güzel şartlarda yetişsin ve büyüsün diye gayret ediyoruz. Bütün gayretim bunun içindir. Vatandaş hakkına razı olmasa dönüşüm olmaz. Çok emek harcıyoruz ama maalesef ilerleyemiyoruz. Karşılığında bir blok çıkıyor bu şekilde de hızlıca ilerlemiyor. Bu noktada 1,5 yıldır uğraştığımız ve son noktaya geldiğimiz ilçe jandarmanın yerini rezerv alanı yapacağız. Argıncık' ta rıza gösteren hakkına razı olan vatandaşlarımızın arsasını alıp, rezerv alandan dairesini teslim edeceğiz. Bu şekilde hızla Argıncık' ta kentsel dönüşümü hızlandıracağız.

Devletimiz ve belediyemiz adım atıyor yoğunca çalışıyor. O kadar kentsel dönüşüm yapan bir belediye başkanı, Argıncık'ı rahatlıkla çözüme kavuşturur. Çünkü burada bir tecrübe var. Bizimkisi gibi bu kadar tecrübesi olan ikinci bir belediye yoktur. İnşallah yaptığımız dönüşümle vatandaşlarımız özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz, daha güzel şartlarda yaşayacaklar ve geleceğe daha iyi hazırlanmış olacaklar" ifadelerine yer verdi.

AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Selçuk Melekoğlu ise "Kocasinan ilçemiz, 93 mahallesi olan çok büyük bir alanı kapsıyor. Ahmet Başkanımız, 93 mahalleyi tabiri caizse kendi çocuğu gibi gören ve gecesini gündüzüne katıp, çalışıyor ve hizmet üretiyor. Başkanımız, imkânları ölçüsünde elinden geleninin en iyisini yapıyor. Hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 

Muhabir: Metehan Özgür