Ermeniler tarafından ve Anadolu’nun ilk kilisesi olarak bilinen Surp Krikov Lusaroviç Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayinde ‘Gazze’ unutulmadı.

Hristiyan inancına göre Paskalya Bayramı’nda tutulan orucun ortasına denk gelen dönemde gerçekleştirilen ayine çevre illerden ve özellikle İstanbul’dan katılım sağlandı.

Kilisedegazzeiçindua (3)

Papaz Dernatan’ın yönetimiyle Miçing Ayini, gerçekleştirilirken polis ekipleri çevrede olası bir tehlike için güvenlik önlemi aldı.

Kilisedegazzeiçindua (2)

Ermeni Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Zadik Toker, “Biz bu Miçing ayini için buraya geldik. Paskalya bayramında tutulan büyük orucun tam ortasına gelen zaman dilimindeki ayine Miçing ayini diyoruz. Bu her yıl tekrarlanır. Sadece bu kilisede değil başka kiliselerde de tekrarlanır.

Her sene bu kilisede yapılan ayinin ardından İskenderun, oradan da Hatay Vakıflı köye gidilirdi ama 6 Şubat’taki depremlerin ardından gidilemez oldu. Maalesef oradaki yerler çok büyük hasar aldı. Onun için yalnız burada yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda oralarda tadilat olursa yine yapılacak.

Kilisedegazzeiçindua (5)

Her sene geliyoruz ve gayet güzel bir vaziyette ayinimizi yapıyoruz. İnsanların çoğu İstanbul’da geliyor ama Anadolu’da diğer illerden gelen insanlarda oluyor. Burada atalarımızı anıyoruz. Geçmişlerimizin ruhu için dua ediyoruz” diye konuştu.

Kilisedegazzeiçindua (4)

Ayinde mum yakılarak dualar edildi.

Ayinde Gazze Unutulmadı!

Kayseri’de Balon Uçuşları! Bayram Tatilinde Dolup Taştı Kayseri’de Balon Uçuşları! Bayram Tatilinde Dolup Taştı

Gazze’de hayatını kaybedenleri anarak dua eden Zadik Toker, “Gazze’de yapılan zulmü şiddetle kınıyoruz. İnşallah bugün ayinimizde de Gazze’de ölen şehitler için dua yapacağız. Hepsine Allah rahmet eylesin. Hepimiz kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kilisedegazzeiçindua (1)

Muhabir: Ali Yalçıntaş