Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen Deprem Bölgesi Zirvesine katılan Prof. Dr. Naci Görür, depremlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'Ondan Artık Uzun Bir Süre Tehdit Gelmeyecek'

Büyük 6 şubat depreminin yıkıcı etkileri hala sürerken depremden etkilenen illerin arasındaki Gaziantep için konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Fay hattından bahsetti.

Görür,“Gaziantep'in deprem hattı asıl batısında Doğu Anadolu sınır fayı, o kırıldı. Ondan artık uzun bir süre tehdit gelmeyecek. Fakat Gaziantep'e daha yakın olan Ölüdeniz Fayı’nın kolları var, onlar stresle yüklendi. Ne zaman deprem olacak bilmiyoruz. Onların deprem oluşturma periyotları kimi araştırmalara göre 500 sene deniliyor. Ama üzerinde depremin en son ne zaman olduğunu bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yozgat' ta Deprem Yozgat' ta Deprem

‘Ben Bir Belediye Başkanı Olsam…’

Prof. Dr. Görür konuşmasının devamında,  bilinmesi gereken önemli bilgileri aktardı.

Naci Görür "Ben bir Belediye Başkanı olsam önce Gaziantep'in mikro bölgeleme çalışmasını yaparım. Bu da şu demek; Gaziantep'i mikro karelere bölmek. Kayaların direncini inceleyeceksiniz, ayrıca jeolojisini yapacaksınız. Bunları incelemeden, ne olduğunu anlamadan Gaziantep'i depreme dirençli yapamazsınız. Gaziantep'e kayma dalga hızının dağılımını bulacaksınız. Deprem sırasında Gaziantep'in neresi daha hızlı sallanıyor neresi daha az sallanıyor, bunu bilmeniz lazım” şeklinde konuştu.

Gaziantep halkının yoğun ilgisi ve odak noktası olan etkinliğin sonunda ise GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Prof. Dr. Naci Görür’e günün anısına hediye verirken, Zirve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram ise imzalı baret takdim etti.

Muhabir: Merve Erol