Tarım şehri olarak nitelendirilen ve bu yönde çalışmalar yapılan Kayseri’den beklenmedik bir sonuç ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı, TÜİK 2023 ‘Arıcılık Haritası’nı açıkladı. Arıcılık faaliyetlerini, verimlilik ve üretim açısından farklı parametrelerde değerlendirmeler içeren istatistiklerde Kayseri sıralamada ilk 5’e giremedi. 

SGK Uzmanı Ara Zam Tablosunu Açıkladı: Daha Fazla Olacak! SGK Uzmanı Ara Zam Tablosunu Açıkladı: Daha Fazla Olacak!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yıllık bal üretiminin arttığını ifade ederek; “2023 TÜİK verilerine göre 9,2 milyon adet kovan varlığına sahip olan ülkemizde yıllık bal üretimi 115 bin ton, ortalama kovan başı verim ise 12,5 kilogram düzeyinde bulunuyor. 2002 yılında 74 bin ton olan bal üretimimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu 2023 yılında yüzde 54 artışla 115 bin tona, 4,1 milyon olan arılı kovan sayımız ise yüzde 122 artışla 9,2 milyona yükseldi” diye konuştu.

Sıralamada Kayseri Yokken Komşu İller Adana ve Sivas var!
Kayserinin komşu illeri Sivas ve Adana ilk sıralarda yer alırken Kayseri’nin ilk 5’e girmemesi ise dikkat çekti. Bakan Yumaklı sözlerinin devamında en çok üretim yapan ve en çok verim elde eden illeri sıralayarak şöyle konuştu; “Muğla, Ordu, Adana, Mersin ve İzmir en fazla kovana sahip illerimiz arasında yer alıyor. Kovan başına en fazla verim Ordu'da gerçekleştirilirken, bu ilimizi Adana, Çanakkale, Sivas ve Kars takip ediyor. En fazla bal üretimi şehirler sırasıyla Ordu, Adana, Muğla, Sivas ve İzmir illerimizde yapılıyor. Muğla, Sivas, Antalya, İzmir ve Ordu en fazla arıcılık işletme sayısına sahip illerimiz olarak ön plana çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Arıcılık Haritası Tüik 2023 Tarım Ve Orman Bakanlığı (1)

Bal Ormanı Sayısındaki Değişim!
2023 TÜİK verilerine göre Arıcılık Haritası’ndaki değişimlerinden birinin de bal ormanı haritası olduğuna dikkat çeken Bakan Yumaklı, “2022 yılında 750 olan bal ormanı sayımız, 2023 yılında 796'ya ulaştı. Buna göre, ülkemiz genelinde toplam 1 milyon 6 bin 183 kovan kapasitesine sahip 95 bin 283 hektarlık alanı kaplayan 796 adet bal ormanımız bulunuyor” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: Özel Haber