"Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan yargılanan Ogün Samast'ın davası, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ile azmettirici Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in arasında bulunduğu 11 sanıklı "Anayasayı ihlal", "FETÖ adına suç işleme" ve "İhmali davranışla kasten öldürme" suçlarından yargılandığı davayla birleştirilmişti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 19 Ocak 2007'de silahlı saldırıyla öldüren Ogün Samast için "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ilk kez ifade verdi.

Samast, "Yasin'den korkuyordum. Yasin sıradan vatandaş değildi. McDonalds'ı bombalamıştı, silahlı eylemleri vardı. 'Sen yapacaksın bu işi, cayarsan bedelini ödersin' diye tehdit etti. Çok baskısı vardı Yasin'in" dedi.

Mahkemede Savunma Yaptı

Duruşmada ilk kez savunma yapan Ogün Samast, "Benim 2015 ve 2019'da anlattıklarım üzerine iddianame düzenleniyor. 8 yıl geçtikten sonra böyle bir iddianameye dahil edilmemi anlayamadım. Söyleyecek bir şeyim yok" dedi.

Bana Karşı Baskısı Vardı

Yasin Hayal'in kendisini tehdit ettiğini belirten Samast, " Yasin sıradan vatandaş değildi ve ben ondan korkuyordum.  McDonalds'ı bombaladı ve  silahlı eylemlere karışmıştı. 'Bu işi sen yapacaksın, yapmazsan bedelini ödersin' diye tehdit etti. diye konuştu.

Olayı gerçekleştirdiğinde sürekli takipte olduğunu belirten Samast,”Beyaz bir araba sürekli peşimdeydi. Birkaç kez olayı gerçekleştirmekten vazgeçtim. Bunları savcıya anlatmıştım" dedi.

Cinayet Sonrası Köyünde Saklanacaktı

Hrant Dink Cinayetini işlediği gün Trabzon’a neden otobüs bileti aldığı sorulan Ogün Samast, “Olay basına yansıdı ve bir anda büyüdü. Korktum.  Köyüme gidip saklanacaktım. Normalde kaçmayacaktım Eve gidip bekleyecektim. Samsun'daki o meşhur fotoğrafı orada yapacaktım. Olay yerinde bayrak açacaktım ama beni orada öldürürlerdi. O yüzden kaçtım" dedi.

Şehit Ailesi O Kişilere Sahip Çıktı Şehit Ailesi O Kişilere Sahip Çıktı

Mahkeme başkanı, Samast'a, “Olaydan sonra poliste, jandarmada bir ayrıcalık bir destek gördün mü?" diye sordu. Samast, “Hayır. Samsun'da o konuşmalar olmuştu, 'Rahat ol koçum, aslansın, sana kimse bir şey yapamaz' gibi söylemlerde bulunmuşlardı. Beni konuşturmak için öyle davrandıklarını sonradan söylediler ama öyle değildi. “dedi.

 Mahkeme heyeti, dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Duruşma 29 Mayıs'a ertelendi.

Editör: Ahmet Bolat