Şehir içi ulaşım kolaylığı sağlayan elektrikli skuterların kullanımı, her geçen gün artıyor. Trafiğe takılmadan, toplu taşıma kullanmadan, kullanıclarına kolay ve hızlı ulaşım imkanı sağlayan elektrikli skuterların kullanımı son zamanlarda yaygınlaştı. 

Kayseri’de de sıkça kullanılan skuterların bilinçsiz kullanımı trafikte tehlike yaratıyor.  Bununla beraberin yaşanan kazalarda da artış yaşandı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl 21 sürücünün yaşamını yitirirken, 2 bin 50 sürücünün yaralanmasıyla sonuçlanan 2 bin 446 kaza yaşandı. 

Skuter kullanıcılarının, canlarını tehlikeye atarak, koruyucu ekipman kullanmaması trafiği tehlikeye atıyor. Kayseri’de de sıkça gördüğümüz elektrikli skuter kullanımında 2 kişilik yolculukların yapılması, dikkat çekiyor.

Kurallara Uyulmuyor!
Motorlu taşıtlar gibi skuterların da trafikte uyulması gereken kurallar bulunuyor. Yönetmelikte belirtilen kurallar ise şöyle; 

Kayseri’de Kurban Yerine Kendilerini Kestiler! Kayseri’de Kurban Yerine Kendilerini Kestiler!

“Bisiklet yolu veya bisiklet şeridinde, bisiklet şeridi yoksa trafik güvenliğini riske atmayacak şekilde sağdan gidilmesi kaydıyla taşıt yolunda kullanılmalı. Hız sınırı 50 kilometrenin altındaki yollarda, yerel yönetimler tarafından yasaklanmamış olan yollarda sürülmeli. Sürücüler en az 16 yaşında olmalı. 

Kayseri Skuter Kazaları

Sürücü harici yolcu taşınmamalı. Sırtta taşınabilen eşya harici yük taşınmamalı. İkiden fazla skuter, taşıt yolunda yan yana sürülmemeli. Yaya yollarında sürülmemeli. Başka bir araca bağlanarak asılıp, tutunarak sürülmemeli. Tek elle sürülmemeli. Akrobatik hareketler yapılarak sürülmemeli. Yayalar, engelliler veya hareket kısıtı olan kişileri, yaya ve araç trafiğini engellemeyecek, kamu nizamını bozacak veya özel mülkiyeti ihlal edecek şekilde park edilmemeli"

Kayseri Skuter Kullanımı

Cezası Var!
Ayrıca yönetmelikteki kurallara uymayan skuter kullanıcılarına bin 506 lira, koruma başlığı ve gözlüğü kullanmayan sürücülere ise 690 lira ceza uygulanacağı belirtildi.

Kaynak: DHA