Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bir dizi ziyaret ve temas için gittiği Bartın’da bitki çeşitliliğine katkıda bulunacak 2 yeni bitkinin kayıt altına alındığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Bartın’da 2 yeni bitkinin Türkiye Florası’na eklenerek biyoçeşitliliği arttırmak anlamında önemli bir adım atıldığını vurgulayarak, “ Türkiye’nin zengin biyoçeşitliliğine sahip bir ülke olduğunu biliyoruz. Ulusal biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme projemiz var. Bu kapsamda 12.141 türü kayıt altına almış durumdayız. Buradan Türkiye Florası’na 2 yeni bitki kaydının yapıldığının da müjdesini vermek istiyorum. Bartın gibi yeşilin, doğanın her türlü zenginliğin olduğu bir yerde biyoçeşitlilik zenginliğinin olmaması düşünülemezdi. Doğa koruma milli parklardaki arkadaşlarımızın izleme çalışması ile ‘Püsürotu’ ve ‘Boylu Altınasa’ bitkilerini biyoçeşitlilik listemize dahil etmiş olduk. Bartın’dan da bunun  müjdesini tüm Türkiye’ye vermiş olalım” ifadelerini kullandı.

Bitkiiii

Peki Püsürotu ve Boylu Altınasa Nedir?

Bartın’da devam eden biyolojik çeşitlilik izleme çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor.

Bu kapsamda  biri yeni olmak üzere 2 yeni bitki kaydı gerçekleştirilerek Türkiye Florası’na katıldı.

Depremde Kayseri Semalarındaki Süliet Ne Anlama Geliyor? Depremde Kayseri Semalarındaki Süliet Ne Anlama Geliyor?

Doğal yayılış alanı Güney İtalya ve Korsika olan Püsürotu, genellikle gölgeli alanlarda yayılım gerçekleştirir. Dekoratif ve yer örtücü süs bitkisi olarak bir çok ülkede rastlanılır.

İsmini uzun boyundan alan Boylu Altınasa, 2,5 metreye kadar uzayan bir bitkidir. Bitkinin doğal yayılış alanı ise Kuzey Amerika’dır. Nemli ortamları tercih eder.

Editör: Ali Yalçıntaş