Bakan Yerlikaya Açıkladı! İlk 5 Günde 38 Kişi Hayatını Kaybetti Bakan Yerlikaya Açıkladı! İlk 5 Günde 38 Kişi Hayatını Kaybetti

Talas Beledyesi’nin düzenlediği İlçeye bağlı Halef Hoca Caddesi’ndeki temel atma törenine, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Sibel Livdumlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, daire hak sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

‘Belediyelerimiz Bu Konuda Olağanüstü Çabalar Gerçekleştiriyor’

Yaşanan depremler sonrası yeniden oluşabilecek zararlara karşı tedbir alınması gerektiğinden bahseden Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın  “Dirençli binalar kentsel dönüşümle mümkün oluyor. Devletimiz ve belediyelerimiz bu konuda olağanüstü çabalar gerçekleştiriyor. Teşviklerin haddi hesabı yok. 30-40 yıl önce aldığımız bir aracımızı galeriye götürüp, yenisini ver diyoruz ve alıyoruz. Kentsel dönüşümde onun gibi daireye daire veriliyor. Bu nasıl oldu? Hükümetimiz belediyeler talimat verdi. Emsal artışı yaptık. Bunun üzerine ev sahiplerinden eğer katlarda ya da metrekarelerde fark yoksa hiçbir fark olmadan taze ev ile eski ev değişmiş oldu” ifadeleri kullandı.

‘şehirlerimizin Geleceği İçin Kentsel Dönüşüm Olmazsa Olmazımız Oldu’

Temeli atılan Menekşe sitesi hakkında konuşan Yalçın, “Burası galiba 1990 yılında yapılmış. Ancak 1999 yılındaki Gölcük depreminden sonra değişen imar yönetmeliğinden sonra binalar gerçekten sağlam oldu. Çok fazla kontrol altında oldu. Yapı denetim firmaları devreye girdi. O nedenle 1999 senesinden sonra yapılan binalarda da ağır hasar ya da orta hasar olmadı. Şimdi dirençli kentler için kentsel dönüşüm, yaşanabilir mekânlar için kentsel dönüşüm, şehirlerimizin geleceği için kentsel dönüşüm olmazsa olmazımız oldu” diye konuştu.

‘41  Farklı Alanda Kentsel Dönüşüm Gerçekleşti’

Talas’ta son 5 yıl içerisinde 1 milyon metrekareyi kapsayan 41 farklı alanda kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Mustafa Yalçın, “Burada 2 bin 303 riskli konutun yıkımı gerçekleşti. Buna karşılık 96 binada 3 bin 209 konut ve 343 işyeri yapıldı. Bu yapılarda hak sahiplerine teslim edildi” dedi.

Konuşmaların ardından dua edilerek, Menekşe Sitesi’nin temeli atıldı.

Kaynak: İHA