Turbocu Aynur Usta, ekmek parası için girdiği işte ustalaşıp sanayide işletme açtı.8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde otomobillerin turbosunu tamir ediyor.

Aynur Özdemir, 8 yıl önce eşinden boşanınca iş başa düştü ve 3 çocuğunu büyütebilmek için soluğu sanayide aldı. Geçimini turbo tamiri yaparak çıraklıktan başlayan Aynur Özdemir kısa sürede işi çözdü ve ustalaştı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde sanayide turbo tamir eden Özdemir, çalışkanlığı ile kadınlara örnek oluyor.

Önyargıları Kırdı Başarılı Oldu

İlk başlarda sanayi esnafının önyargı ile yaklaştığı Özdemir, azimli çalışmasıyla kendisini kabul ettirdi. Çalışkanlığı ile birçok kadına örnek olan Turbocu Aynur Usta, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kendi, işletmesinde turbo tamir ederek geçimini sağlıyor. Özdemir, çalışkanlığı ile kadınların her alanda çalışabileceğini herkese gösterdi.

Turbocu Aynur (4)

Kadın Olarak Sanayide Yadırgandı
Mesleğini yaparken önyargıları yıktığını belirten turbo ustası Aynur Özdemir, “Bazı esnaflar ‘siz kadınsınız, bu işten ne anlarsınız?’ dedi. Ama şu anda bu önyargıyı kırdım esnaf arkadaşlarımla çalışıyorum. Şimdilerde bana gelip ‘Aynur usta nasılsın’ diye hal hatır soruyorlar” şeklinde konuştu.
Turbocu Aynur (2)
En Büyük Destekçilerinin Çocukları

Çocukları ile birlikte dayanışma yaparak bu noktaya geldiklerini dile getiren Özdemir, “Bizim işimiz zor ve ağır bir meslek. Türkiye’de bu işi yapan 3 kadınız. Yurt dışında bu mesleği genelde kadınlar yapıyor. Kadın isterse yapamayacağı iş yok. Bu yola Gaziantep’ten 3 valizle çıktım. Çalışarak, bu işin hakkını vererek başardım.

En büyük destekçilerim çocuklarım oldu. Çocuklarım bana hem anne hem de baba oldu. Ben de onlara hem annelik hem de babalık yaptım. Başta çocukları olmak üzere meslektaşlarının da kendisiyle gurur duyduğunu ifade etti.

Kayserililer Dikkat! Araç İçindeki Bomba... Kayserililer Dikkat! Araç İçindeki Bomba...

Müşteriler ‘Usta Nerede?’ Diye Soruyor
İşletmesine ilk kez gelen müşterilerinin şaşkınlık yaşadığını belirten Özdemir, “Parça almak için müşterinin aracını kontrol etmeye gittiğimde bana ‘usta gelecek mi?’ diye soruyorlar. ‘Usta benim ben geldim’ diyorum. Genelde şaşırıyorlar, ilk defa sanayide çalışan kadın gördüklerini söylüyorlar. Eleştiriler bazen oluyor ama önyargıları kırdık. Kötü eleştirileri artık almıyorum” diye konuştu.

Turbocu Aynur (3)

Editör: Ahmet Bolat