Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden önce hayata geçirilen Afşin Belediyesi'nin projesi Türkiye genelinde uygulamaya geçiyor. Ödüllü proje olan "Afşin Arı Evi", Adalet Bakanlığı'nın Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumları tarafından örnek alınarak ülke geneline dağılıyor.

Dünyada En Büyük İkinci Arı Kolonisi

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven'in öncülüğünde yürütülen proje kapsamında dünyada en büyük ikinci arı kolonisi olan Afşin Arı Evi, Adalet Bakanlığı bünyesinde kullanılmaya başlanıyor.

Türkiye'nin İlk 'Arı Evi' Ülke Geneline Dağılıyor

Örnek Proje Çerçevesinde Yer Alıyor

Yapılan Kırsal Kalkınma Projelerinden olan Afşin Belediyesi'nin yürüttüğü bu proje, Türkiye'de örnek proje çerçevesinde yer almaya başlıyor.

Birçok Sektöre Destek Sağlanması Hedefleniyor

Hacettepe Üniversitesi ve Afşin Belediyesi'nin ortak projesi olan Afşin Arı Evi'nin danışmanlığını yapan Prof. Dr. Aslı Özkırım da danışman olarak davet edildiği proje ile tekstilden gıdaya birçok sektöre üretim ve ekonomi desteği sağlanması hedefleniyor.

'Bu Tür Projelerin Anlamı Oldukça Büyük'

Türkiye'nin ilk Arı Evi hakkında konuşan Başkan Güven, konuya ilişkin açıklamalarında projenin kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Erciyes Holding'in CEO'su Baki Ertekin'den İşçi Kazasıyla İlgili Açıklama! Erciyes Holding'in CEO'su Baki Ertekin'den İşçi Kazasıyla İlgili Açıklama!

Güven, konuşmasında "Elbette Anadolu'nun bağrında bir belediye olarak yapmış olduğumuz projelerin devletimiz tarafından örnek alınması bizleri gururlandırıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile kırsal kalkınma için çeşitli projeler gerçekleştirdik. Arı Evimiz de bunlardan biri. Afşin gibi verimli topraklara sahip, turizm ve sanayi gelirleri kısıtlı ilçeler için bu tür projelerin anlamı oldukça büyük" ifadelerine yer verdi.

'Salt Arı Sevgisi İçin Değil'

Açıklamasının devamında ise, "Salt arı sevgisi için değil, bölgemizdeki halkın kalkınması için yürüttüğümüz projemizin getirisinin devletimizin önemli kurumları tarafından tespit edilmiş ve model alınmış olması bizleri çok memnun etti. Başta sayın hocamız Prof. Dr. Aslı Özkırım olmak üzere, bu projede büyük emeği olan nice kıymetli paydaşlara buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Afşin her şeyin en iyisine layıktır. Afşin için emeğini ve desteğini esirgemeyenlerden Rabbim razı olsun" diyerek sözlerinin altını çizdi.

Kaynak: İHA