Sigara dumanı içinde formaldehit, naftalin, kadmiyum (pil asidi), amonyak, karbon monoksit, siyanür ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4 bin kimyasal madde içeriyor. Ayrıca bu kimyasal maddelere ek olarak sigaranın bağımlılığa yol açmasına neden olan nikotin ve sigaranın tadını daha güzel hale getirmek için birçok katkı maddesi yer almaktadır.

Ülkemizde bu etkilere maruz kalıp, sigaraya bağımlı binlerce kadın ve erkek vardır. Sağlık problemleri, sigara fiyatlarında meydana gelen artışlar gibi birçok faktör nedeniyle sigarayı bırakmaya çalışan insanlar mevcut. Peki bağımlı biri sigaradan nasıl kurtulur? İşte sigarayı bırakmanın 10 yolu.

Sigarayı Bırakmanın Yolu; 

1-Bir şeyler çiğneyin
Sigara isteği ile savaşmak için ağzınızı bir şeylerle meşgul edebilirsiniz. Şekersiz sakız veya sert şekerleme çiğneyin ya da çiğ havuç, kereviz, fındık ya da çekirdek çitleyin.

2-Fiziksel olarak aktif olun

Fiziksel aktivite sizi tütün arzularından uzaklaştırmaya olabilir. Yürüyüşe veya koşuya çıkabilirsiniz.

3-Tetikleyicilerden kaçının

Tütün kullanım isteği, sık sigara içilen yerlerde ya da stresli hissettiğiniz anlarda daha güçlü olabilir. Tetikleyici durumlarınızı belirleyin ve bunlardan kaçınmak için bir plan belirleyin.

4-Gecikme

Migreni ihmal etmeyin! Migreni ihmal etmeyin!

Dikkatinizi dağıtmak için bir şeyler yapın. Halka açık, sigara içilmeyen bir bölgeye gitmeyi deneyin. Bu basit numaralar tütün arzunuzdan kurtulmak için yeterli olabilir.

5-Online destek alabilirsiniz

Sigarayı bırakma programına online ortamda katılabilirsiniz. Ya da yeni bir sigara bırakma bloğu oluşturup, sizin gibi tütün arzusu ile mücadele eden insanlar için cesaret verici düşünceler yayınlayabilirsiniz. Bu sayede başkalarının tütün istekleriyle nasıl mücadele ettiğini de öğrenebilirsiniz.

Sigara Bagimliligi 43900 400861956

6-Gevşeme tekniklerini uygulama

Derin nefes alma egzersizleri, kas gevşemesi, yoga, görselleştirme, masaj veya sakinleştirici müzikler gibi gevşeme tekniklerini uygulayarak stresi ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.

7-'Sadece bir tane sigara' demeyin

Tek bir sigarada kalacağınıza dair kendinizi kandırmayın. Çoğu zaman, sadece bir tane bir silsileyle diğerine yol açar ve tekrar tütün kullanabilirsiniz.

8- Sigarayı bırakma teknikleri olarak akupunktur veya hipnozu deneyebilirsiniz

9-Destek çağrısı

Aile üyesi, arkadaş veya destek grubu üyesiyle temasa geçebilirsiniz. Telefonda sohbet edebilir, birlikte yürüyüşe çıkabilir, istekleriniz hakkında bilgi alışverişi yapmak için bir araya gelebilirsiniz.

10-Kendinize sigarayı bırakmanın faydalarını hatırlatın

1184591 897700578

Sigara Bırakma Sürecinde Neler Yaşanır?

Sigarayı bırakma sürecinde baş ağrısı, ağızda kuruluk veya metalik bir tat hissedilebilir. Tütünden arınma dönemindeki ek belirtiler ise kaygı, huzursuzluk, sinirlilik, kalp atımında azalma, odaklanma güçlüğü, iştah artışına bağlı kilo alımı, terleme, stres ve tütün aşermesi sayılabilir.

Muhabir: Sevilay AY