31 Mart Seçimlerinin ardından bir çok il ve ilçede düşüş yaşayan Ak Parti’de en büyük oy kaybı yaşadığı illerin arasında Kayseri geliyor.

31 Mart seçimlerinin üzerinden 3 hafta geçmesine ragmen seçimin yankıları sürüyor. Hem il merkezinde hemde ilçelerde yaşanan oy kaybı ele alınacak.
İddiaya göre Ak Parti Genel Merkezinden gelecek olan müfettişler seçimde yaşanan oy kaybının sebeplerini en ince detaylarına kadar ele alacak.

Bir öncesi seçime göre Büyükşehirde 200 bine yakın oy kaybeden Ak Parti’de yaşanan kaybın sebepleri tek tek ele alınması beklenirken Ankara’da gelen müfettişler Ak Parti Teşkilatı Başkanlar ve vatandaşlarla görüşerek oy vermeme yada sandığa gitmeme sebeplerini araştıracak.

İlçelerde yaşanan düşüş araştırılacak

TBMM Grup Başkanı İstifa Etti! TBMM Grup Başkanı İstifa Etti!

Ak Parti’de ilçelerde seçim önce 16 ilçenin 12’sinde Ak Parti Belediye Başkanları 4’ünde ise MHP’nin adayları başkanlığı yürütüyordu.
Yeşilhisar’da kıl payı seçimi kazanan Ak Parti Akkışla, Felahiye ilçelerini CHP’ye Tomarza’yı ise İYİ Parti’ye kaptırmıştı. MHP’de ise Sarız Belediyesi CHP’ye geçmişti. Pınarbaşı’nda ise seçimin yenilenmesine karar verildi.

20 Yıl Sonra İlkler Yaşandı

Ak Parti yerel seçimlere girdiği 2004 yılından bu yana Kayseri’de ilkleri yaşadı. 2004’ten bu yana girdiği 2004-2009-2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Kayseri’de başarılı bir grafik çizerken oylarını artırarak ilçelerde önemli bir başarı elde etmişti. Ancak 31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimler Ak Parti tarihinde bir ilk yaşanarak ciddi bir oy kaybına sebep oldu.

Kaynak: ÖZEL HABER