Anadolu'nun İlk Şirketi 15 Kilo Altınla Kurulmuş! Anadolu'nun İlk Şirketi 15 Kilo Altınla Kurulmuş!

Kayseri'de en çok turist çeken bölgeler arasında yer alan Yeşilhisar'da sayısız güzellik vatandaşları karşılıyor. Yeşilhisar'ı görmek isteyenler hiç vakit kaybetmeden oraya ışınlanıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle büyüleyen Yeşilhisar'da çok önemli değerler yer alıyor.

Nazar Boncuklu Konak Kötülükleri Yok Ediyor

Bölgede yaşayanların anlattıklarına göre Yeşilhisar'da Beylerbeyi Kocatepe sokakta önünden geçenin dönüp bir daha baktığı konak üzerindeki nazar boncuğu ile dikkat çekiyor. Eski dönemlerde burada yaşayan Hamza paşanın yeğenin evi olarak bilinen konakta nazar boncuğunun kötülükleri yok ettiğine inanılıyor.

Hristiyanlar Kiliselerde Kendililerini Kamufle Ediyor

Yeşilhisar tarihini yalnızca bu yapıyla değil 12 sütundan oluşan Cami kebir ve eski dönemlerde yıkanmak için kullanılan fakat şu an içi boşaltılmış, koruma altına alınmış tarihi hamamıyla, Soğanlı bebekleriyle, kuş cenneti olan Sultan sazlığıyla, tarihi dokusuyla turistleri kendisine âşık eden Soğanlı vadisiyle, Erdemli vadisiyle koruyor. Turistlerin her sene akın akın geldiği Soğanlı vadisi 6. 7. Yüzyıllara dayanan ve Hristiyanların kendilerini kamufle ederek saklandığı yer olarak biliniyor.

soğanlı vadisi

Oraya 50 Merdiven Çıkarak Ulaşılabiliyor

50'den fazla kiliseyi içerisinde barındıran Yeşilhisar'da 3 kaya oluşumunun birleşimi Tokalı kilisesi, 50 merdiven çıkılarak ulaşılabilen bir tarihi yer olarak biliniyor. Dereyi gören manzarasıyla herkesin gözdesi olan bölgede ziyaretçilerin çekim yapmak için o kadar yol kat ederek çıkması insanları büyüleyen özelliği olduğunu ortaya koyuyor. Kayaları oyarak ve sütun haline getirerek Hristiyanların ibadethane yerlerini oluşturduğu bölgede, yer altı ibadet merkezleri büyük önem taşırken aynı zamanda tarihi kimliğin oluşumunda büyük rol oynuyor.

Erdemli Vadisi

Dünyada Tek Olarak Biliniyor

Karabaş kilisesi de yerleşim yeri olarak kullanılan ve içerisinde İsa a.s'ın doğumundan ölümüne kadar çizimlerinin yapılmasıyla meşhur olan ibadethanelerden biri olarak biliniyor. Dünya da tek olan taştan kubbeli kilisede Soğanlı'nın en cazibesi yüksek yerlerinden biridir. Kiliseler defineciler tarafından her tarafın tahrip edilmesiyle hasara uğramıştır.
Dikkat çekici bir diğer kilise olan yılanlı kilisesinde havalandırma ve üst katlarda irtibat kurulabilmesi için gizli bölmeler bulunuyor.

Soğanlı Vadisi

Şifalı Su Değişik Tuzlu Tadları Barındırıyor

Bu önemli bölge İçmeci şu merkeziyle de oldukça dikkat çekiyor. Şifalı su aktığı söylenen çeşmesinden akan suyun tadlarının farklı farklı oluşumlardan meydana gelmesi ve değişik tuzlu tadları barındırması da ilgi çekici bir özelliği olarak yer alıyor.

Terkedilmiş Köye Özlem Duyuluyor

Terkedilmiş köy olarak anılan Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Başköy mahallesi’nin neden boşaltıldığı merak konusu olurken bunun kaya düşmesinden kaynaklı olarak alınan karar olduğu ortaya çıktı. Kaya düşmesi sonrası yukarıya taşınan Eski köy kuş uçmaz kervan geçmez bir yer haline geldi.  Arada sırada köyünü özleyenlerin biz zamanlar yaşadığı, top oynağı köylerini gezerek hasret giderdiği söyleniyor.

Kaynak: Özel Haber