Kayseri’de 15 yaşındaki kurye Mehmet Akif Zengin'in elektrikli bisikletine çarparak ölümüne neden olan ehliyetsiz sürücü 25 yaşındaki Ege Demirci'nin 'iyi hal' indirimi ile 6 yıl 3 ay hapis cezası almasına aile tepki gösterdi. Baba Hacı Zengin, "Aşırı hız ile oğluma çarpıp, arkasına bile bakmadan gidiyor. Bu kaza olabilir mi?" dedi.

Sivas Bulvarı'nın 15'inci kilometresinde Haziran ayında meydana gelen trafik kazasında ehliyetsiz Ege Demirci yönetimindeki otomobil,  kurye Mehmet Akif Zengin'in kullandığı elektrikli bisiklete çarptı. Zengin kazada hayatını kaybetti, gözaltına alınan Demirci, 'taksirle ölüme neden olma' suçundan tutuklandı.

Kayseri Adliyesi Kâtibinin Zimmet Davasında Görevsizlik Kararı! Kayseri Adliyesi Kâtibinin Zimmet Davasında Görevsizlik Kararı!

Ege Demirci hakkında Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Karar duruşmasına sanık Demirci, Zengin'in babası Hacı Zengin, annesi Yeter Zengin ve taraf avukatları katıldı.

Bu Bir Kaza Değil, Cinayettir

Şikâyetçi olduğunu söyleyen baba Hacı Zengin, " Bu kaza değil, cinayettir, bilinçli taksir değil, kastla hareket etmiştir. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum" dedi.  Anne Yeter Zengin ise her gün gözyaşı döktüğünü söyleyerek, "Benim oğlum geri gelmeyecek. En ağır şekilde cezalandırılsın" diye konuştu.

Ege Demirci de mahkemede heyetine pişmanlığını ifade etti.  Mahkeme heyeti, Demirci'ye 'bilinçli taksirle ölüme neden olma' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanığa 'iyi hal' indirimi uygulayarak cezayı 6 yıl 3 aya düşürerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme kararı ailenin beklediği gibi olmadı. Mehmet Akif Zengin'in babası Hacı Zengin, "Kazaya karışan kişi ehliyetsiz, herhangi bir sorumluluğu olmayan ve araba yarışı yapan birisi! İşin en acı tarafı da araba yarışları cumartesi günleri orada yapılmaya devam ediyor.

Başka anaların, babaların yüreği yanmasın diye uğraştık ama istediğimiz sonucu alamadık. Karar bizi memnun etmedi. Bile Bile cinayetin cezası bu olmaması lazım. Karara itiraz ettik, adalet bekliyoruz. Oğlum 15 yaşındaydı ve hayatının karşılığı 6 yıl ceza olur mu? " dedi.

Editör: Ahmet Bolat