Kamuda esnek çalışma saatlerinde yapılacak değişiklikler için ilk adım atılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı model hakkında yeni bir açıklama daha geldi. Konuya ilişkin konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan kamuda esnek çalışma modeli için görüşmelerin başlayacağını duyurdu.

'Çalışma Modellerini Daha da Geliştireceğiz'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı Kamu Tasarruf Paketi'nde Kamuda esnek çalışma saatleriyle ilgili bir madde de yayınlanmıştı.

Çalışma saatlerinde kısalma olmadan da düzenleme yapılabileceğini aktararak, "Kamuda esnek, uzaktan çalışma modellerini daha da geliştireceğiz" diyen Bakan Şimşek'in ardından konuya ilişkin yeni açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan geldi.

Kayseri'de Dikkat Çekecek Uyarı: Bazı İhmallerin Telafisi Yoktur! Kayseri'de Dikkat Çekecek Uyarı: Bazı İhmallerin Telafisi Yoktur!

'Önümüzdeki Günler Çalışmalar Başlayacak'

Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Işıkhan, esnek çalışma modeli için önümüzdeki günlerde çalışmaların başlayacağını söyledi. Bakan Işıkhan konunun Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısında da gündeme getirileceğini kaydetti.

'Rakamlar Daha da Artacak'

Aynı zamanda 363 binden fazla kadın istihdamı olduğunu belirten Bakan Işıkhan "İş-Pozitif Projemiz ile de kadın istihdamının artırılması hedefleniyor. Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde 9 Şubatta hayata geçirdiğimiz İş Pozitif Programı kapsamında şimdiye kadar 263 bin 162 kadının istihdama katılmasına aracılık ettik. Rakamlar daha da artacak" ifadelerini kullandı.

Kadın İstihdamın Desteklenmesine Yönelik Projeden Bahsetti

Işıkhan kadın istihdamının desteklenmesine yönelik projeden bahsederek, "Biz bununla da yetinmiyoruz, gençler ve engelliler için de benzer projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Ayrıca yine Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılığıyla 2021 hayata geçirdiğimiz Kayıtlı Kadın İstihdamının desteklenmesi Projesi (Women-UP) ile Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Samsun, Ankara, Aydın, Denizli ve İstanbul illerinde 4 bin kadın işverene, iş yerlerinde ilave olarak işe aldıkları 4 bin kadın çalışandan dolayı 25 ayda toplamda 635,9 milyon lira ödeme yaptık" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi