İtikafa girmek isteyen kişi “Ya Rabbi senin rızan için şu mescitte şu kadar gün itikaf ve ikamete niyet ettim” diyerek itikafa girebilir. Ramazan'ın son 10 gününde yerine getirilen itikaf ibadeti bu yılda 31 Mart'ta başlayacak. İşte İtikafla ilgili bilinmesi gerekenler:

İtikaf kaç gündür?
Hz. Peygamber Ramazan’ın son on gününde itikafa girerdi. Bu on günde itikaf sünnettir. Vacip olan itikâfın en azı bir gündür.

Nafile itikaf için Ebû Yusuf en az süreyi, bir günün yarıdan fazlası olarak belirlerken İmam Muhammed itikâf için bir saati de yeterli bulur.

Fetvaya esas olan görüşe göre nafile itikaf için belli bir vakit sınırlaması yoktur. Vakit namazlarında veya mescitten geçerken bile itikafa niyet edilebilir, diyenler olmuştur. Ancak az da olsa birkaç ibadeti yerine getirebilecek kadar camide kalmak lazımdır.

İtikafın en azı ne kadardır?

Fetvaya esas olan görüşe göre nafile itikaf için belli bir vakit sınırlaması yoktur. Vakit namazlarında camiden çıkana kadar hatta mescitten geçerken bile itikafa niyet edilebilir diyenler olmuştur.

Kadınlar itikafa girebilir mi?

Hayız (adet) veya nifas (loğusa) olmayan kadınlar evlerinde namazlarını kıldıkları odada itikafa girebilirler. İtikaf için belli bir yerin etrafının kapalı olmasına gerek yoktur.

İtikaf için oruçlu olmak şart mıdır?

Nafile itikaflar için oruç şart değildir. Sadece adanmış olan vacip itikaflar için oruçlu olmak şarttır.

Adak itikafı nedir? Nasıl yapılır?

Kişinin bir işinin halli veya bir talebinin gerçekleşmesi şartına bağlı olarak adadığı itikaftır. Mesela: “Eğer hastalığımdan iyileşirsem şu kadar gün itikaf yapacağım” der ve koştuğu şart yerine gelirse adadığı gün kadar itikafa girmesi üzerine vacip olur. Bu kişiler itikaflarını oruçlu yapmak durumundadırlar.

İtikafa ne zaman başlamak gerekir?

Ramazan’ın son on günü için itikafa girecek veya adadığı itikafı yapacaksa akşam ezanıyla beraber mescitte itikafa girer. Geceyi ve gündüzü mescitte geçirdiği zaman bir günlük itikafı tamamlanmış olur.

En faziletli itikaf ne zamandır?

Bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesine rastlama ihtimalinin çokluğu ve Hz. Peygamberin tercih ettiği zaman olması münasebetiyle Ramazan ayının son on günü daha faziletlidir. Hz. Peygamberin (sas) Ramazan’da ve özellikle bu ayın son on gününde itikâfta bulunduğunu bildiren birçok hadis-i şerif vardır.

Kayseri'de Kaç Camide İtikaf'a İzin Verildi

Kayseri Emniyet Müdürü’nden Polislere Vefa! Kayseri Emniyet Müdürü’nden Polislere Vefa!

Kayseri'de bu yıl ilçeler dahil olmak üzere 87 camide itikaf yapılabilecek. Merkezde ise Kocasinan'da 5 camide Melikgazi'de ise 9 camide itikafa izin verilecek.

Muhabir: HABER MERKEZİ