İş arayanlar istediği gibi iş bulamıyor. Fabrikalar eleman bulamıyor. Kayseri’de istihdam sorununu çözmek için şehrin ileri gelenleri çözüm bulmanın yollarını arıyor.

Altın Yeni Haftaya Yükselişle Başladı! İşte Güncel Fiyatlar Altın Yeni Haftaya Yükselişle Başladı! İşte Güncel Fiyatlar

İŞKUR 2023 yılında 2 ve üzeri istihdam sağlayan 86 bin İşyeri  ile görüşülerek İşgücü Piyasası Araştırması’ raporunun sonuçlarına göre; İş gücü ihtiyacının en fazla olduğu alan imalat sektörü olarak göze çarpıyor.

İşverenlerden alınan geri bildirimlere göre gelecek on yılda ön plana çıkması beklenen meslekler “Yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zekâ uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü.” Olarak göze çarpıyor.

Kayseri ilinde en fazla açık iş sayısına sahip sektör, 1.984 kişilik açık işle imalat sektörüdür.

Kayseri İlinde  kadın istihdamının en fazla olduğu sektör imalat sektörüdür. İl genelindeki toplam kadın çalışanların içinde imalat sektöründe çalışanların payı yüzde 23,3 tür.

İşsizlik rakamının 2024 yılı Şubat ayında yüzde 8.7 seviyesine gerilediği bildirildi. İşsizlik oranı resmi verilere göre geriliyor ancak firmaların eleman ihtiyacı artıyor. Dışarda bir o kadar işsiz dolaşırken iş arayanlarla firmalar bir türlü buluşamıyor.

Kayseri Organize Sanayi Müdürlüğü iş arayan vatandaşlarla eleman arayan firmaları bir araya getirecek proje üretti. Projeye göre; mayıs ayında düzenlenecek “İstihdam Fuarı” ile üretime katkı sağlamanlası planlanıyor.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri’de üretim yapan firmalar ve işverenler ile iş arayanların buluşacağı büyük “İstihdam Fuarı” 14-15 Mayıs’ta Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Fuar alanında yapılacağını duyurdu.

Fuar alanında açılacak standlarda firma temsilcileri ile iş başvurusunda bulunanlar doğrudan bir araya gelecek. Fuarda üretimin devamlılığı ve arttırılması ile iş istihdamı sağlanarak şehir ve ülke ekonomisine önemli faydalar sağlanacak.

Kaynak: özel haber