Büyükşehir Belediyesi, yerli üretimin artırılmasına yönelik çalışmalar yaptı. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ulaşım A.Ş. mühendisleri tarafından tasarlanan ve Türk Sanayisi ile işbirliği yapıldı. Yapılan işbirliği çerçevesinde, Kayseri ulaşımının en önemli parçası olan tramvaylar için yerli imkanlarla üretilen bir parça sayesinde büyük kar elde edildi.
Tramvaylardaki bojilerin parçalarından birisi olan "esnek bağlama elemanı" yerli imkanlarla üretilerek yüzde 83 oranında tasarruf elde edildi.

Deprem Bilimci Ercan’dan Kritik 7.5’lik Deprem Uyarısı! Deprem Bilimci Ercan’dan Kritik 7.5’lik Deprem Uyarısı!

Kayseri Büyükşehir Belediyesinde Rekor Kar (3)

Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Canbulut, “Parçanın bilgisayar tabanlı AR-GE çalışmaları ile statik ve dinamik testlerinin başarıyla tamamlanarak üretildi. Tasarlanan bu ürünün üretiminin ardından, ürünün saha testlerinden de başarıyla geçti” ifadelerini kullandı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinde Rekor Kar (2)

Rekor Kar!
Tramvaydaki bazı parçaların zaman içinde ömrünün dolmasıyla değiştirilmesi gerektiğini belirten Canbulut, “Bu parçaların bazıları yurt dışından temin edilmek zorundaydı. Yurt dışından temin edilen parçalar içerisinde yer alan bu ürünün ömrü ve değişim periyodu göz önüne alındığında, toplamda 29 milyon TL harcanması gerekirken yerli üretim sayesinde milli bütçeden sadece 23 milyon 400 bin TL harcanarak ciddi bir tasarruf sağlandı ve toplamda yüzde 83'lük bir tasarruf elde edildi” dedi.
Böylelikle Büyükşehir Belediyesi, tramvay bakım ve parça değişimi için büyük kar elde ederek bu iş için 5 milyon 600 bin TL harcamış oldu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesinde Rekor Kar (1)

Kaynak: haber merkezi