Kayseri’de Suriyeli bir şahıs tarafından 5 yaşındaki çocuğa taciz olayı sonrası sular durulmuyor. Kayseri halkı sokağa çıkarak, tepkisini dile getirirdi. Geçtiğimiz gün yaşanan asayiş olayları sonrası polis ekipleri çok sayıda şahsı gözaltına aldı. 
Özellikle sosyal medyada kaynağı belirsiz bir çok paylaşımın ardından RTÜK yetkilileri harekete geçti.

RTÜK, provokatif paylaşımlarda bulunarak halkı yanlış bilgilendirme, kin ve düşmanlığa sevk edecek paylaşımlarda bulunanlara karşı duyarlı olunması gerektiği uyarılarında bulundu. Geçtiğimiz gün yaşanan olaylarla ilgili yayın yasağı geldi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Kayseri halkını uyararak “bilinçli veya bilinçsiz olarak oluşan bilgi kirliliği ortamından uzak durmalı” diye konuştu.

RTÜK Başkanı Şahin, Kayseri’de meydana gelen olaylara ilişkin "Medyamız bilinçli veya bilinçsiz olarak oluşan bilgi kirliliği ortamından uzak durmalı, kaynağı belirsiz bilgilere haber bültenlerinde yer vermemelidir" ifadelerini kullandı.

Ümit Özdağ’dan Şok İddia: Kayseri’de Suriyeli Bir Sabıkalı, Türk Gencini Bıçaklıyor… Ümit Özdağ’dan Şok İddia: Kayseri’de Suriyeli Bir Sabıkalı, Türk Gencini Bıçaklıyor…

RTÜK Başkanı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye'de bulunan mültecilerle ilgili asılsız iddiaların yayıldığı ve büyük bir bilgi kirliğinin yaşandığı ortamda gerçek olayın seyrini kimse tarafından görülmediğini belirterek; “Devletimizin yetkili birimleri anılan olaya ilişkin gerekli idari ve hukuki süreçleri titizlikle sürdürmektedir. İlgili mahkeme söz konusu olaya ilişkin yayın yasağı kararı almıştır. Konu hakkındaki çoğu sosyal medya kaynaklı yanlış bilgilere itibar edilmemesi, yalnız ve yalnız yapılan resmî açıklamaların dikkate alınması gerekmektedir. Sosyal medyayı ustalıkla manipüle eden odakların oyununa gelmemek millet olarak faydamıza olacaktır. Medyamız bilinçli veya bilinçsiz olarak oluşan bilgi kirliliği ortamından uzak durmalı, kaynağı belirsiz bilgilere haber bültenlerinde yer verilmemelidir” açıklamalarını yaptı.
 

Kaynak: İHA