Sosyal medya, telefon ve Beyaz Masa yoluyla vatandaşlardan gelen istek ve talep, UlakBel sisteminde değerlendirilip iş akışı geliştirilerek çözümleri hızlandırmaya yardımcı oluyor.UlakBel, kurum ve vatandaş arasında ki iletişimi tek bir ekranda otomatik alanda toplayarak iki yönlü iletişimi etkin kılıyor.

Talasü

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, geliştirdikleri sistem hakkında bilgiler verirken şunları söyledi: "Vatandaşlarımızdan gelen talep ve önerileri artık tek bir ekrandan takip edecek sistemi kurduk. Bu sayede e-devlet, CİMER, Beyaz Masa, telefon gibi iletişim kanallarıyla birlikte facebook, youtube, instagram, X gibi sosyal medya mecralarından gelen bütün istek ve öneriler tek bir merkezde toplanıyor.

Kayseri'deki Bu Sergi Ramazan Ayında Ziyaretçi Akınına Uğradı Kayseri'deki Bu Sergi Ramazan Ayında Ziyaretçi Akınına Uğradı

Ayrıca Türkiye’de örnek bir uygulama olarak başlattığımız Şeffaf Oda’da Başkanla Baş Başa’ya yapılan istekler de anında sisteme dahil ediliyor. Cep telefonlarına yüklenecek uygulamayla birlikte gelen istekler 7/24 ilgili birimlere ulaşarak konunun çözümü hız kazanıyor" diye konuştu.

Muhabir: Ülkü Şimşek