Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 41. yıl dönümünde Talas Belediyesi tarafından hazırlanan “Her Yönüyle Necip Kısakürek Sergisi” ile bir kez daha anıldı. Sergide üstad Necip Fazıl’ın eserleri ve hayatını anlatan çok sayıda fotoğraf ve hatıratın yanı sıra Büyük Doğu Dergisi’nin orijinal sayıları yer aldı.

Necip Fazıl

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Talas belediye başkanı Mustafa Yalçın, sergiyi açma amaçlarının Necip Fazıl'ı anlamak ve anlatmak olduğunu belirterek şunları söyledi; "Ölümünün 41. yıl dönümünde aksiyon adamı üstat Necip Fazıl Kısakürek’i fotoğrafları ve eserlerinden bazılarının yer aldığı sergiyi açtık. Allah’a çok şükür ki Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren en aksiyoner insanı olan üstad Necip Fazıl Kısakürek ile biz aynı zamanda yaşamış ve tanıma fırsatı bulmuşuz.

Talas Necip Fazıl

Kayseri'de Yeni Merkez Açılıyor! Kayseri'de Yeni Merkez Açılıyor!

Çünkü medeniyet inşasını yapmaya çalışmak başka bir şey, bunu gerçekleştirmiş bir kişiyle tanışmak başka bir şey. Şu anda Türkiye’yi yönetenler eserlerinden istifade etmiş insanlar. Milli ve manevi değerler adına, bir kaygı insanı olmak, bir hassasiyet duymak sonra da bunu aksiyona dökmek Necip Fazıl Kısakürek’in en önemli özelliklerinden sadece birkaç tanesi. Kendisi Kahramanmaraşlı olmasına rağmen, Kayseri’ye ayrı bir yakınlığı var.

 Kayserililerin yakınlık göstermesinden dolayı, “Sanki Kayseriliyim” demiştir. Eserlerini burada görmek o anlayış için bir aşı, muhabbet anlamında bir çalışma. Kendisini bir kez daha rahmetle yâd ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: haber merkezi