Kayseri'nin Toplu Ulaşımdaki İlk Ve En Büyük Projesi Devam Ediyor! Kayseri'nin Toplu Ulaşımdaki İlk Ve En Büyük Projesi Devam Ediyor!

Doğada yok olması zor olan plastik atıklar için yeni bir projeye imza atılıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, plastik atıkların geri dönüşümü için depozito iade dönemini başlatıyor. Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) tarafından yönetilen “Depozito Yönetim Sistemi” için çalışmalarda sona gelindi.

Depozito iade sistemi ile 0.1 litre ile 3 litre hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı alkolsüz içecek, içme kaynak suları, doğal mineralli sular, alkollü ve alkolsüz bira, malt içecek, enerji, sporcu içecekleri, şarap, meyve suları, süt ve içilebilir süt ürünlerinin ambalajları geri dönüştürülecek. 

İade Noktaları
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ilk etapta 5 bin noktada iade sistemi kuracak. İade için makinelerin kurulum yerlerinin tespiti sürüyor. İnsanların yoğun olduğu bölgelerde; Belediyeler, Millet Bahçeleri ve üniversitelerden başlamak üzere; zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoran ve kafeteryalar uygulamaya dahil edilerek sağlanacak faydanın artırılması hedefleniyor.
Her Atık İçin 25 Kuruş!
Depozito iade sistemi, çevre kirliliğini önlemek, vatandaşın ve devletin kazanacağı bir proje olarak dikkat çekiyor.  0.1 ile 3 litre hacme sahip ambalajlar, geri dönüştürülecek. Şişe ve kutu başına iade sistemini kullanan vatandaşa 25 kuruş depozito ödenecek. Bu paralar ise alışverişte kullanabilecek. İade edilen paralar, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın altyapısı üzerinden açılacak “e-cüzdan” hesabında toplanarak birikecek ve alışverişlerde geçerli olacak.

Sistemin 2025 yılında küresel çapta uygulanması bekleniyor.

Kaynak: haber merkezi