Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 28'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığını ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ‘KKTC'nin Yanında Olmayı Sürdüreceğiz’ dedi.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler,  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 28'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığını ziyaret etti.

Tümen'de görevli Mehmetçiklerle akşam yemeğinde bir araya gelen Bakan Yaşar Güler, ‘Son bir asrın en yoğun ve en etkin faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz ‘Kardeş Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunuyor ve bu vesileyle adanın güvenliğine yönelik önemli bir fonksiyonu üstlenen 28' inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığımızda, sizlerle bir arada olmak büyük bir mutluluğun ortaya çıkmasını özellikle ifade etmek istiyorum’ ifadelerini kullandı.

Sürücüler Dikkat! Kayseri’de 2 Haziran Günü Trafik Felç Olacak! Sürücüler Dikkat! Kayseri’de 2 Haziran Günü Trafik Felç Olacak!

‘Ordumuz, Terörle Mücadelede Büyük Başarılar Elde Ediyor’

Bölgemizde ve dünyada çok boyutlu gelişmeler yaşandığını vurgulayan Bakan Güler, ‘Artan risk ve tehditler nedeniyle güvenlik paradigmalarının sürekli değişen kritik bir süreç geçiyoruz. Bu süreçte jeopolitik ehemmiyeti yüksek bir coğrafyada bulunan tüm bu tehdit ve tehlikelere karşı, daima güçlü geliyor ve diğerlerinden uzakta bir öğrenci haline geliyor. Dolayısıyla Millî Savunma Bakanlığı olarak de çocuklarımızın bekası, asil milletimizin güvenliği ve huzuru için son bir asrın en yoğun ve etkin faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu potansiyele sahip ordumuz, yurt içinde ve sınır ötesi icra edilen operasyonlar ile terörle mücadelede büyük başarılar elde ediyor. Kahraman Mehmetçiklerimiz, son teröristi de etkisiz hale getirme kararlılığıyla mücadelesini büyük bir gayretle sürdürüyor’ diye konuştu.

‘Asil Milletimizin Tüm Fertlerinin Yüreği, Buradaki Soydaşlarımızın Haklı Mücadelesi İçin Atmıştır’

Operasyonlarda eş zamanlı olarak güvenlikleri yoğun ve etkili bir şekilde gerçekleştirmeyi sağladıklarını söyleyen Bakan Güler, ‘Mavi ve Gök Vatanımızda hak ve menfaatlerimizi de sorgulamadan ve tavizsiz koruyoruz. Millî Meselemiz olan Kıbrıs'ta da Garanti ve İttifak Antlaşmaları kapsamında mevcutken, güvenlik ve barışın korunmasına yönelik faaliyetlerimizi de siz kahraman silah arkadaşlarının büyük fedakârlıklarıyla başarıyla yerine getiriyoruz. 50 yıl önce adadaki soydaşlarımızın varlığı garanti altına alındı. Türkiye, Kıbrıs sorununun ortaya çıktığı ilk andan itibaren, konunun uluslararası hukuk temelindeki hakkaniyet esasıyla yaklaşmış; Diplomasiyi önceleyerek ve ilgili düşmanlıklarla görüşerek süreç içerisinde çözüm bulmak için yoğun çaba sarf etti. Ancak tüm bu çabalarımıza rağmen Kıbrıs'taki soydaşlarımıza karşı artan baskı ve hatta katliama dönüşen eylemler, garantör devlet olarak barışın olgunlaşması ve soydaşlarımızın korunmasına yönelik adım atmamız gerekli kılmıştır. Şurası mutlaktır ki, o süreçte asil milletimizin tüm fertlerinin yüreği, buradaki soydaşlarımızın haklı mücadelesi için atmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı'na verilen Türk milletinin güçlü desteği sarsılmaz birlik ve dayanışma ruhuna yeni bir örnek teşkil etmiştir’ dedi.

‘KKTC'nin Yanında Olmayı Sürdüreceğiz’

Milli savunma sanayisinin önemine değinen Bakan Güler, ‘Başta terörle mücadele olmak üzere, elde ettiğimiz tüm başarıların devam etmesi ve bunların uluslararası alanda güçlü kalabilmesinin en önemli şartlardan biri de yerli ve millî savunma sanayimizdir. Yerli, millî ve modern savunma sanayimizin son yıllarda ulaştığı üstün seviye ile platformda ihtiyaçlarımızı karşılıyor; bunun yanı sıra ürünlerimizi pek çok ülkede ihraç ederek ülke ekonomimizi güçlendiriyoruz. Bu bağlamda Millî Savunma Bakanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın egemenliğinde ve 'Türkiye Yüzyılı' hedeflerimiz doğrultusunda, ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği ve huzuru için var gücümüzle çalışması, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye için gayret gösterme devamı bulunmaktadır. Aynı şekilde ‘İki devlet ve tek yürek’ olduğumuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Kaynak: HABER MEKEZİ