Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda Pınarbaşı Tartışması! Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda Pınarbaşı Tartışması!

Oy Kullanmamanın cezası var mı? Kimler Oy kullanabilir? Kimler Oy kullanamaz?Sistem nasıl işliyor? Kanun bu konuda ne diyor? Detaylar haberde..
2010 yılında çıkan yasa ile her seçmenin vatandaşlık görevi olan oy kullanma işlemi yasalar üzerinden korunayarak kullanmayalara yaptırımlar getirdi. YSK'nın takip ettiği seçim yasalarına göre; Türkiye'de şartları tutan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan her bireyin  oy kullanma zorunluluğu vardır. Oyunu mazeret bildirmeden ve bu mazeretini kanıtlayamayanlar için kanuna göre belli kurallar üzerinden para cezası ve bazı kurallar üzerinde ceza verilir.

A W167292 02
Oy Kullanmamanın Cezası Ne Kadar?
Seçim Kanununun ilgili maddesine göre  seçimlerde oy kullanmak vatandaşlık görevi olduğu kadar, yasal bir zorunluluktur. Yüksek Seçim Kurulu oy sandığında imzası olmayan, oyunu kullanmayan kişilere ceza uygular.
Sistem Nasıl İşliyor?
Vatandaşlık görevini yerine getirmeyenler için geçmiş yıllarda değişik para cezası uygulandı. Oyunu kullanmayan seçmenin evine tebligatla durum bildiriliyor ve kaçli ra ödemesi gerektiği yazıyor. Seçim cezaları ödeme işlemi Maliye Bakanlığının illerdeki ilgili kurumları ve Postaneler üzerinden tebligatta belirtilen hesaplara ödeniyor. 2010 yılında çıkan ilgili yasada oy kullanmamamanın cezası 22 liraydı. Son olarak 2023 yılında yapılan genel seçimlerde oy için sandığa gitmeyenler 300 tl ceza ödedi.

A W167292 05
Seçimde Kimler Oy Kullanamaz!
Seçim zamanında silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler yasal olarak seçimde oy kullanamaz. Dolayısıyla bu sebelerden dolayı da YSK'nın belirlediği cezai işleme tabi değillerdir.

Editör: Ahmet Bolat