Yayımlanan verileri değerlendiren Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özer, konuyla ilgili açıklamalarını sundu.

"Silahlı Şiddet Olaylarında da Artış Görüyoruz"

Özer "Ateşli silah yaralanmaları ve şiddet, ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Bireysel silahlanmadaki artışla, silahlı şiddet olaylarında da artış görüyoruz. Devletin silaha erişimi azaltma noktasında çalışmalar yapması gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Lacivert Kırmızı Son Dakika Hareketli Instagram Gönderisi (27) (1)

Karadeniz 2. Sıraya Yükseldi 

Kayseri'de O İsimden AK Partili Vekile Sert Tepki! Kayseri'de O İsimden AK Partili Vekile Sert Tepki!

2023 yılına yönelik yayınlanan silahlı şiddet haritası oranlarında Karadeniz Bölgesi 266 kişinin ölümüyle sonuçlanan 555 silahlı şiddet olayı ile bölgeler bazında bir önceki yıl bulunduğu 4. sıradan 2. sıraya yükseldi. Haritada 2022'de 1. sırada yer alan bölgenin yeri değişmedi. Marmara Bölgesi sabit kaldı. 

3 Bin 773 Silahlı Şiddet Olayı Yaşandı

Karadeniz bölgesinde gerçekleşen silahlı şiddet olaylarına bağlı olarak; can kaybı ve yaralanmalar artış gösterdi. Bireysel silahlanmadaki artış ve özellikle düğün, nişan, asker uğurlaması gibi özel günlerde kutlama amaçlı silah kullanılması adli vakaları da beraberinde getirdi. 

Umut Vakfı tarafından paylaşılan 'Türkiye Silahlı Şiddet Haritası' raporuna göre, 2023 yılında ülke genelinde 3 bin 773 silahlı şiddet olayı medyada yer buldu. Basına yansıyan bu olaylarda 2 bin 318 kişi öldü, 3 bin 820 kişi de yaralandı. Yaşanan silahlı şiddet olaylarının 3 bin 212'sinde ateşli silahlar, 561'inde ise kesici aletler kullanıldı.

Marmara Bölgesi Sabit Kaldı

Karadeniz Bölgesi, üst sıralarda yer alırken bölgede 266 kişinin hayatını kaybettiği, 517 kişinin de yaralandığı tespit edilen 555 şiddet olayı yer aldı. Bölgeler bazında bir önceki yıl bulunduğu 4. sıradan 2. sıraya yükselen Karadeniz Bölgesinin yanı sıra Haritada 2022 yılında 1. sırada yer alan Marmara Bölgesi de zirvedeki yerini korudu. 

Marmara bölgesi 584 kişinin hayatını kaybettiği, 1051 kişinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan 1103 silahlı şiddet olayıyla sabit kaldı. 3. sırada 545 olayla Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 4. sırada 473 olayla Ege Bölgesi, 5. sırada 464 olayla İç Anadolu Bölgesi, 6. sırada 415 olayla Akdeniz Bölgesi ve son sırada 218 olayla Doğu Anadolu Bölgesi yer aldı.

‘Trabzon’un Ölüm Sayıları Bakımından 2’nci Sırada Olduğunu Görüyoruz’

Türkiye’de bireysel silahlanmadaki artışın yanı sıra silahlı şiddet olaylarında da artış görünüyor. Ölüm sayıları bakımından 2’nci sırada yer alan  karadeniz bölgesi için konuşan Prof. Dr. Özer, önemli konulara değindi.

Özer“Ateşli silah yaralanmaları ve şiddet sorunu ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Özellikle Umut Vakfı’nın hazırladığı 2023 silahlı şiddet olayları raporuna dikkat edersek istatistiklerden şunu görüyoruz; Karadeniz Bölgesi’nde silahlı şiddet ve ölümlerin arttığını, yukarı doğru gittiğini, Trabzon’un ölüm sayıları bakımından 2’nci sırada olduğunu görüyoruz. Bu yüzden de hem Trabzon özelinde, hem bölgemizde, hem de ülkemizde silahlı şiddeti durdurmaya, bireysel silahlanmayı da azaltmaya yönelik çalışmalarımızın olması lazım. Bu gibi çalışmalar devletin öncülüğünde yapılmalı” dedi.

Kaynak: DHA