Flaş! Akaryakıtta 240 TL İndirim Flaş! Akaryakıtta 240 TL İndirim

ABD’nin FED faiz kararı ve enflasyon oranlarını açıklanmasının ardından ekonomi piyasalarındaki değişkenlik mercek altına alındı. Dolar ve altın fiyatlarındaki değişimin fazla olmaması, bazı ekonomistlerin dile getirdiği Carry Trade iddiaları yeniden gündeme geldi.  Ekonomi ve Finans Piyasaları Uzmanı Ömer Rıfat Gencal, bayram boyunca Dolar’ın TL karşısındaki değerini yorumladı.

X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “Bayram öncesi Dolar-TL 32.35. Bayram süresince artış 51 kuruş ve şimdiye kadar gördüğü en yüksek seviye 32.86” dedi.

Carry Trade iddialarını dillendiren Ömer Rıfat Gencal, “Bayramda satan tarafın kamu bankaları olduğu söyleniyor... Şimdiye kadar uygulanan sistemin kamu bankası satsın TCMB’den alsın olduğunu bildiğimize göre; Carry trade ile servet transferi kimden kime olmaktadır? “ ifadelerini kullandı.

Gencal, Carry Trade iddialarını gündeme getirerek; konunun ekonomistler ve piyasa oyuncuları arasındaki en hararetli tartışma, olduğunu belirtti.

Carry Trade Nedir?
Böylelikle dile getirilen Carry Trade’nin ne olduğu merak edilmeye başlandı. Carry Trade, düşük faiz oranlarına sahip bir ülkenin para birimini borçlanarak, yüksek faiz oranlarına sahip başka bir ülkenin para birimine yatırım yapmak olduğu söylenebilir. Böylelikle,  farklı ülkeler arasındaki faiz oranlarındaki farktan fayda sağlayan gelir elde etme amacı taşıyan bir yatırım stratejisidir. Yatırımcılar, düşük faiz oranlarına sahip bir para birimini ödünç alıp, daha yüksek faiz getirisi sunan başka bir para birimine yatırım yaparak gelir elde ederler.

Kaynak: haber merkezi