Uzmanı Açıkladı! Kayseri'de 6.5 Şiddetinde Deprem Olabilir Uzmanı Açıkladı! Kayseri'de 6.5 Şiddetinde Deprem Olabilir

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 Mart Nevruz Bahar Bayramı ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

MHP lideri Bahçeli, Nevruz’un, bereketin, bolluğun, sevginin, hürmetin daha da güçlendiği dönem olduğunu belirterek, “Nevruz aynı zamanda güneşin Koç burcuna girmesini, gece ile gündüzün eşit olmasını simgeler. Eski Oniki Hayvanlı Türk takviminde de Nevruz vardır ve baharın gelişini müjdeler. Nevruz günü Hz. Nuh’un gemisi Cudi Dağı’na oturmuş, Hz. Yusuf kuyudan, Hz. Yunus balığın karnından çıkarılmıştır. Hz. Musa’nın Kızıl Deniz'i asasıyla yarması Nevruz gününe denk gelmiştir. Türklerin Ergenekon’dan çıkışı da Nevruz günü gerçekleşmiştir” dedi.

Bahçeli, “Nevruz, bereketin, bolluğun, sevginin, hürmetin daha da güçlendiği dönemdir. Nevruz, Türk milletinin nesilden nesile taşıdığı bahar, barış ve kardeşlik meşalesidir. Bu meşalenin aydınlığında dostluk, yardımlaşma ve dayanışma ruhu tekemmül etmiştir. Asırlar geçse bile bu çok önemli tarihsel ve kültürel miras Türklüğün vicdanında özenle korunmuş, özüyle ve özgüvenle yaşatılmıştır. Bu yüzden Nevruz; yeniden doğuşun, dirilişin, uyanışın, huzur ve esenliğin kutlu mesajıdır. Bu mesajın ülkemize, bölgemize ve dünyaya bütünüyle hâkim olması yegane temennimdir” diye konuştu.

“Nevruz, milletimizi ortak amaç ve kaderde buluşturan köklü bir kaynaşma fırsatı olması bakımından bizimdir, bize has kadim bir emanettir”

Nevruz Bahar Bayram’ını kutlayan Bahçeli, “Nevruz, milletimizi ortak amaç ve kaderde buluşturan köklü bir kaynaşma fırsatı olması bakımından bizimdir, bize has kadim bir emanettir. Yakılan Nevruz ateşi muhteşem Türk asırlarının kefili, en canlı görgü tanığı, en sağlam kültürel dokularından birisidir. Bu düşüncelerle Türk milletinin 21 Mart Bahar Bayramı’nı kutluyor, Yenigün’ün bin yıllık kardeşliğimizin perçinlenmesi için tarihi bir eşik olmasını diliyorum. Son yurdumuzda birlik ve beraberlik içerisinde sonsuza kadar var olmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor; tüm vatandaşlarımızla, gönül ve kültür coğrafyalarımızdaki tüm kardeşlerimizle sağlık, sıhhat, refah, mutluluk ve selamet dileklerimi paylaşıyorum” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA