Columbia Üniversitesi'nde başlayıp giderek büyüyen Filistine destek eylemleri devam ediyor. Öğrencilerin ortak talebi üniversite arkadaşlarına destek olmak , ABD hükümetini protesto etmek ve üniversitelerinin İsrail e silah satan firmalarla ilişkilerini kesmesi oldu.

Newyork polisi eylemlere katılan onlarca öğrenciyi gözaltına aldı. Üniversiteler protestoları durdurmak için uzaktan eğitime geçti.

Erciyes Üniversitesi öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren bir paylaşım yaparak destek oldu. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi;

 "6 ay aşkın bir süredir Gazze'de yaşanan masum insanları adeta yok etmeye yönelik vahşeti barışçıl yöntemle protesto eden üniversite öğrencilerine yönelik şiddet uygulanıyor. Columbia Üniversitesi'nden Yale, Newyork Üniversitesi'nden Harvard'a birçok üniversitede ki protestocular üniversitelerinden, Gazze'de ateşkes çağrılarını desteklemelerini ve İsrail'e bağlantılı şirketlerle ilişkilerini kesmlerini talep ediyor.

Fenerbahçe’nin Yıldız Oyuncusu Tatil İçin Bakın Nereye Geldi! Fenerbahçe’nin Yıldız Oyuncusu Tatil İçin Bakın Nereye Geldi!

Eylemlerde öğrenciler gözaltına alınıyor, üniversiteler protestolarını durdurmak için uzaktan eğitime geçiyor. Üniversite öğrencilerinin gösterdiği barışçıl tepkiye karşı gösterilen orantısız tepkiyi temel insan hakları ve akademik özgürlüğe vurulmuş bir darbe olarak kabul ediyor, derin bir üzüntü duyuyor ve şiddetle kınıyoruz

Editör: Ülkü Şimşek