Kayseri'yi ayağa kaldıran taciz olayı sonrasında halk ayaklanmış ve birçok Suriyelinin iş yerlerine ve araçlarına saldırı düzenlemişti. Saldırılara karşı paylaşım yaparak tepki gösteren Türkiye İşçi Parti üyesi ve LGBTİ+ aktivisti İris Mozolar evinde gözaltına alınmıştı. Yaşananların ardından Mozolar tutukluluğa sevk edildi.

Naci Görür'den 11 İl İçin Kritik Uyarı! Deprem Üretmeye Devam Edecek! Naci Görür'den 11 İl İçin Kritik Uyarı! Deprem Üretmeye Devam Edecek!

Evinde Gözaltına Alındı

İç İşleri Bakanlığı, başlangıç noktası Kayseri olan saldırıların ve provokasyonların durdurulması için çalışma başlatmış ve sosyal medyadan paylaşım yapan hesaplara yönelik operasyon başlatmıştı. Kayseri'de yaşanan olayların ardından sokağa dökülen halkın Suriyeli mültecilere yönelik saldırılarını eleştirmek üzere paylaşım yapan Türkiye İşçi Partisi üyesi İris Mozolar, "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik" suçlamasıyla gözaltına alınarak tutuklamaya sevk edildi.

Kayseri'deki Olaylara Tepki Gösteren Aktivist Gözaltına Alınmıştı! Hakkında Yeni Gelişme!-1

'Türklüğün Kullanılarak Saldırı Yapılmasını Eleştirmiştir'

Ünlü aktivistin avukatı, Kayseri'deki ırkçı saldırılara yönelik yaptığı paylaşım nedeniyle gözaltına alındığını belirterek şunları konuştu:

"Atılan tweetler tamamen Kayseri'de yaşanan olaylara ilişkin eleştiri tweetleridir. Yani bu olayların yaşanmasını eleştirmiştir. Bu olayları gerçekleştiren suç işleyen, hukuksal olarak kendileri hakkında soruşturma başlatılmış gruplar tarafından 'Ne mutlu Türküm' sloganları atılmasını eleştirmiştir. Yani Türklüğün kullanılarak saldırı yapılmasını eleştirmiştir. Esasen toplumsal huzurun ve barışın korunması talepli ifadeler kullanmıştır. Türklük adı altında, Türklüğü de kirleterek toplumsal huzurun ve barışın zedelenmesinden rahatsızlık duyduğuna dair paylaşımlar yapmıştır. Ancak bunlar çok açık olmasına rağmen kendisi hakkında şu an tutukluluğa sevk verildi."

Emniyette ifadesi alınan ve gece boyunca nezarethanede tutulan Mozolar 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne tutuklamaya sevk edildi.

Kaynak: Haber Merkezi