Evlenme hazırlığındaki çiftlerin masrafları artıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, oluşan masrafları değerlendirdi. Gençler artık düğün yapmakta tereddüt ediyor. Her geçen yıl düğün yapmadan evlenenlerin sayısı artıyor.

Milyonluk Düğün Gideri!

Düğün yapacak çiftlerin yapacağı harcamalar ile ilgili konuşan Bendevi Palandöken, “Günümüz koşullarında ortalama bir düğün yapmanın maliyeti beyaz eşyasından koltuk takımına, düğün salonundan ziynet eşyalarına, kuaförden organizasyon giderlerine kadar 500 bin TL'den başlıyor, 750-800 bini hatta neredeyse 1 milyonu buluyor. Ancak döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyona bağlı olarak tüm ürün ve hizmetlerde çok ciddi fiyat artışları var”dedi.

Takı Masrafları da Arttı!

Deprem Bilimci Ercan’dan Kritik 7.5’lik Deprem Uyarısı! Deprem Bilimci Ercan’dan Kritik 7.5’lik Deprem Uyarısı!

Düğünlerin vazgeçilmezlerinden takı törenlerinde evlenecek çiftlere hediye olarak verilen altınların fiyatlarının her geçen yıl arttığını belirten Bendevi Palandöken, ”Düğünlerin vazgeçilmezi altının fiyatı son 1 yılda yüzde 100'e yakın arttı. Eskiden gelin damada gelen altınlar düğün maliyetini önemli ölçüde karşılardı şimdi o da hayal oldu. Öte yandan düğün salonu kiralarındaki astronomik artış, beyaz eşya ve elektronik eşyalardaki fiyat artışları hesaba katıldığında gençlerimiz işsizlik ve ekonomik nedenler yüzünden evliliği geciktirebiliyor.

Devletimiz gençleri evliliğe teşvik etmek için elinden geleni yapıyor. Birtakım teşvik ve destekler var ancak tüm çiftler için sıfır faizli destek kredilerinden yararlanma olanaklarının sağlanması çok önemli. Bu hem çiftlerin düğün masraflarına katkı hem de kuracakları yuvalarla ekonomiye katkıları bakımından çok önemli olacak” ifadelerini kullandı.

Düğünler Ekonomiyi Canlandırıyor!

415 den fazla meslek kolu, işlerinin açılması için gençlerin evlenmesini beklerken, düğün ekonomisi için harcanan yıllık toplam maliyet dudak uçuklattı.

Bendevi Palandöken, 2024 yılında evlenmesi beklenen çiftlerle oluşabilecek yıllık toplam ekonomik katkıyı açıklayarak şöyle konuştu, “Başta mobilyacı, beyaz eşyacı, kuyumcu, tekstilci olmak üzere 415 meslek koluna birden etki ediyor. 2023 yılında 565 bin çift evlendi. Bu yıl da artan nüfusa rağmen yaklaşık 600 bin çiftin evleneceğini öngörülüyor. Havaların erken ısınmasıyla birlikte fotoğrafçı, kuaför, berber, gelinlikçi, çiçekçi, pastacı, çeyizci gibi onlarca farklı sektörde esnafımız düğün sezonuna hazır. Bu yıl yapılacak düğünlerle birlikte evliliklerin 500 milyar TL'lik ekonomi oluşturması bekleniyor

Kaynak: haber merkezi