Ev fiyatlarının hızla yükselişe geçmesiyle birlikte artık Kayseri'de rağbet görmeyen evlerin fiyatı bile zirveye ulaşmaya başladı.

Kira Fiyatları Dudak Uçuklatıyor

Kiralık konut sıkıntısının gittikçe arttığı Kayseri'de daha önce oldukça ucuza satılan evlerin alıcısı olmazken şu anda bu durum tam tersini gösteriyor. Ucuzken bile alınmayan evlerin şu anda ise kiralık fiyatı dudak uçuklatıyor. Ev sahiplerinin fiyatlara zam yapmasıyla birlikte zirveye ulaşan kiralar vatandaşın en büyük sorunu haline geliyor.

Kiralık Konut Bulmak Zorlaşıyor

Ekonomik krizin hüküm sürdüğü Türkiye'de büyük şehirler başta olmak üzere Kayseri'de de yüksek kiralar ve zamlar gündem olmaya devam ediyor. Dar gelirli, emekli ve işsizlere ekonomik anlamda zorluklar yaşatan zamlar kiralık konut bulmayı da oldukça zor hale getiriyor. Göçmen sorunu ve yaşanan depremler başta olmak üzere birçok etkeni olan bu durum çerçevesinde vatandaş hızla artmakta olan fiyatları izliyor.Tüm bunlara enflasyonunda dahil olmasıyla birlikte yaşanan sıkıntıların kaçınılmaz olduğu görülüyor.

Bir Zamanlar Konutlar Boş Ve Ucuzdu

Yıllar önce gözlemlenen fiyatlara göre Kayseri'de konutların boş ve ucuz olduğu semtlerden biri de Erkilet Mahallesi olarak geçiyor. Yıllara göre değişiklik gösteren fiyatlar çerçevesinde şimdi ise bu mahalledeki konut fiyatları bütçe sınırlarını zorluyor.

Kayseri’de Altın Yeni Güne Nasıl Başladı? İşte Güncel Fiyatlar! Kayseri’de Altın Yeni Güne Nasıl Başladı? İşte Güncel Fiyatlar!

'10 Bin Türk Lirası İle 15 Bin Türk Lirası Arasında '

Bir zamanlar kolaylıkla ucuza daire bulunabilen mahallede şimdi ise kiralar aylık 10 bin Türk lirası ile 15 bin Türk lirası arasında değişiyor.Erkilet'te artık ortalama kira bedeli 1 aylık depozito, 1 aylık kira karşılığı emlakçı komisyonu ve 1 aylık da kira olmak üzere ilk etapta 45 bin TL olarak hesaplanıyor.

Bir sonraki yıl ise bunun ikiye katlanması ihtimali üzerinde duruluyor.

Kaynak: Haber Merkezi