Sivas’ın Hafik ilçesinde ilginç bir satış ilanı dikkat çekti. Tarihi 19. yüzyıla dayanan Tarihi Tuzhisar Kilisesi satışa çıkartıldı.

19. yüzyılda Ermeniler tarafından kullanılan fakat daha sonra 1. Dünya Savaşı ile bölgedeki Hristiyanların başka yerlere göç etmesiyle atıl vaziyette kalan  Tarihi Tuzhisar Kilisesi, sahibi Hatice Akay (43) tarafından satışa çıkartıldı.

Kayserililer Dikkat! Araç İçindeki Bomba... Kayserililer Dikkat! Araç İçindeki Bomba...

İlçeye 18 kilometre uzaklıkta bulunan Göydün adındaki köyde bulunan tarihi kilise tapu kayırlarında samanlık olarak gözüküyor. Kilis, 2012 yılında 1'inci Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edildi.

Kesme taşlar ile yapılan kilisenin iç ve dış yüzeyinde ‘Haç’ işareti bulunuyor. Hatice Akay (43) tarafından Vahap Yıldız adlı bir emlakçıya verilerek satışa çıkarıldı. Kilisenin duvarına satılık yazısı asıldı. Ortaya ilginç bir fotoğraf çıktı.

16 Milyonluk Bedel

Kilisenin satışı hakkında bilgiler veren Vahap Yıldız, “Kilisemiz 19'uncu yüzyılda yapıldığını tahmin etmekteyiz. Burada önceden 3 bine yakın Ermeni yaşıyormuş. 1'inci Dünya Savaşı sonrasında buradaki Ermeniler başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelere göç etmişler. Kilise de o günden bu güne kadar atıl bir şekilde kalmış. Burayı satışa çıkardık. Kilisenin sahibi bize ulaşarak satılmasını istedi” diye konuştu.

Tapusu Var Satışa Uygun

Tapusu var ve satılmasında hiçbir engel gözükmüyor diyen emlakçı, “ Kilise 1'inci Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş. Bugün itibarıyla satışa çıkardık ve 16 milyon TL istiyoruz. Bugün itibariyle çekimleri yapıldı ve ilana koyuldu. Burası baya bir kilise olarak kullanılmış. Burası daha sonra da samanlık olarak kullanılmış. İlanımızın ardından yeni sahibine hayırlı olsun diyoruz. Sivas medeniyetler şehridir. İnşallah burayı artık yakışan birine vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA