Vietnam’da yaşanan kuraklık, küresel kahve fiyatlarında yükselişe neden oldu. Dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi ülkelerinden olan Vietnam’da, kuraklık nedeniyle üretimin düşmesi piyasalarda arz endişelerini artırdı. Bu durum, kahve fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Kuraklığın devam etmesi halinde, kahve fiyatlarındaki artışın giderek devam edeceği belirtildi.

İkinci El Piyasasında 7 Temmuz Rüzgarı! Fiyatlarda Sert Düşüş! İkinci El Piyasasında 7 Temmuz Rüzgarı! Fiyatlarda Sert Düşüş!

Şeker

Şeker Fiyatlarına da Zam

Şeker fiyatları da git gide yükseliyor. Uluslararası Şeker Organizasyonu (ISO), 2023-24 sezonunda 689 bin ton üretim açığı olacağını tahmin ediyor. Üretim açığı beklentisi, şeker fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Kakao

Kakao ya da Zam Geliyor

Fildişi Sahili’nde kakao satışlarındaki kısıtlamalar, arzın daha da sıkılaşacağı endişelerini artırdı. Fildişi Sahili kakao düzenleyicisi Le Conseil du Cafe-Cacao, ülkede işleme tesisi olmayan şirketlere ve ihracatçılara, en azından bu ayın sonuna kadar kakao çekirdeklerini satın alamayacaklarını bildirdi. Bu kısıtlama fiyatlarda artışa neden oldu. Kakao piyasasında yaşanan bu sıkıntılar, çikolata ve diğer kakao ürünlerinin fiyatlarına da yansıyacak.

Kaynak: Haber Merkezi