Ülkemizde her yıl 7 bin üzerinde kadına gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik kanser türü olan rahim kanseri tanısı konuyor. Obezitenin giderek yaygınlaşması kanser riskini 3 kat artırıyor. Doğum Uzmanı Doç. Dr. Baki Erdem, rahim kanserinin erken teşhis edildiğinde genellikle sadece cerrahi yöntemle tedavi edilebilen bir hastalık olduğuna dikkat çekti.

Rahim Ağzı Kanser

Menopoz Sonrası Kanamalara Dikkat Edin

Rahim ağzı kanserinin en yaygın belirtisinin menopoz sonrası kanamalar olduğunu vurgulayan Dr. Erdem, "Rahim kanseri üreme çağındaki kadınlarda normal adet döngüsü dışında fazla miktarda ya da düzensiz kanamalar şeklinde de bulgu verebiliyor. Pelvik ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı ve kilo kaybı bu kanserin diğer belirtilerini oluşturuyor" diye konuştu.

Rahim Kanser

Östrojen Fazlalığı Kanser Riskini Tetikliyor

Östrojen hormonunun rahim kanserinin gelişiminde önemli bir rol oynadığını belirten Dr. Erdem, kanser risklerini şöyle sıralıyor; "İleri yaş, rahim kalınlaşması (endometrial hiperplazi), adet yaşının erken olması, geç menopoza girmek, obezite, hiç doğurmamış olmak, infertilite (kısırlık) ve tedavisi, meme-yumurtalık kanseri öyküsü, diyabet, östrojen salgılayan yumurtalık tümörleri, progesteron olmadan sadece östrojen replasman tedavisi, tamoksifen kullanımı (meme kanseri tedavisinde yararlanılır), HNPCC (Herediter nonpolipozis colorektal cancer) gibi genetik kansere yatkınlık durumları"

Sabahları Bayıla Bayıla Yeniliyor! Karaciğeri Yağla Doldurup Organları Çürütüyor! Sabahları Bayıla Bayıla Yeniliyor! Karaciğeri Yağla Doldurup Organları Çürütüyor!

Kaynak: haber merkezi