Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan gözleme aynı zamanda Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinin başında gelir. İnce açılmış yufka içerisinde farklı farklı malzemeler koyularak yapılabilen bu besin her ne kadar ağız tadına hitap etse de sağlığa çok büyük zarar veriyor. Lezzetli ve doyurucu olan gözlemenin aynı zamanda zararları saymakla bitmiyor.

Sabahları Bayıla Bayıla Yeniliyor! Karaciğeri Yağla Doldurup Organları Çürütüyor!

O Özelliğiyle Hızlı Acıktırır

Beyaz ekmek ve gözleme, rafine karbonhidratlar açısından zengin olmasından dolayı besin değeri düşük olup enerjiyi yükseltebilir fakat hızlı acıkmaya neden olması bakımından daha fazla yemeğe yönelmeyi sağlar. Rafine karbonhidratların sık tüketimi, obezite ve kalp hastalıkları riskini artırabilir.

O Yönden Fakirdir

Vücudumuz için önemli bir kaynak olan lif, vitamin ve mineral açısından fakirdir. Bu yüzden yetersiz beslenmeye sebep olur. Sağlıksız ve yetersiz beslenmenin baş elementleri arasında yer alır.

Sabahları Bayıla Bayıla Yeniliyor! Karaciğeri Yağla Doldurup Organları Çürütüyor!-1

Yüzlerce Kayserili Bu Alanda Buluştu! Herkes Oraya Akın Etti Yüzlerce Kayserili Bu Alanda Buluştu! Herkes Oraya Akın Etti

O Yönüyle Sağlık Sorunlarını Peşinden Sürükler

Yüksek kalori barındıran gözleme iç malzemesi ve pişirme yöntemiyle kilo alımına büyük katkı sağlar. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi sorunlara öncülük edebilir.

O Riski Zirveye Çıkarır

Tuz ve yağ içeriğine sahip olmasından dolayı hipertansiyon riskini zirveye çıkarabilir. Fazla yağ tüketimiyle beslenen bu durum aynı zamanda kalp hastalıklarıyla birlikte birçok metabolizmayı etkileyen sorunlarla baş başa bırakabilir.

Sabahları Bayıla Bayıla Yeniliyor! Karaciğeri Yağla Doldurup Organları Çürütüyor!-2

Riski En Aza İndirmek Mümkündür

Bu risklere sahip olan gözleme için evde yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Dışardan çok fazla tüketimi desteklenmeyen bu besin ev yapımında daha az tuz ve yağ kullanımıyla dengelenebilir. Kullanılan malzemeler yönünden de riski en aza indirimek mümkündür.

Kaynak: Özel Haber