Profesör Doktor Canan Karatay açıklamalarıyla gündem olmaya devam ediyor. Ünlü doktorun bu seferki açıklaması tıp dünyasını ikiye böldü. "Asla ve asla kullanmayın" diyerek işaret ettiği ürün hakkındaki kanser riski açıklaması tartışma konusu oldu.

Yaz ayının gelmesiyle birlikte güneşe karşı hassasiyeti olan birçok kişinin kullanmaktan kendisini alamadığı güneş kremleri tıpta tartışma yarattı. Prof. Dr. Canan Karatay yine açıklamalarıyla gündeme oturdu. Karatay, "Güneş kremi kanser yapıyor" diyerek tartışma yarattı.

Yaz aylarında gelen kavurucu sıcaklar ve güneşin etkilerinden korunma yollarından birisi olarak görülen güneş kremleri kimisi için çantasından ayırmadığı bir parça haline geldi. Plajlarda genellikle kullanılan güneş kremi bu kez tıp dünyasında tartışma konusu haline geldi.

'Asla Ama Asla Güneş Kremi Kullanmayın'

Atv Haber'in aktardığına göre Profesör Doktor Canan Karatay ezber bozan açıklamalarına bir yenisini ekledi ve güneş kremi kanser yaptığına dair iddialarını öne sürerek şu ifadeleri kullandı:

"Asla ama asla güneş kremi kullanmayın, kanser yapıyor ve vitamin alımını engelliyor."

Canan Karatay'ın Açıklaması Tıp Dünyasını Karıştırdı! Kanser Riski Tartışma Yarattı!-1

'Güneş Kremlerinde Birçok Kimyasal Bulunur'

Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ise bu açıklamayla uyuşan ifadeler kullanarak, "Güneş kremlerinde birçok kimyasal bulunur ve bunların bazılarının kanserojen olduğu, bazılarının ise hormon bozucu olduğu bilinmektedir. Deriye güneş kremi, güneş sütü veya başka türlü kozmetikler sürülmesi D vitamini sentezini bozar" dedi.

'Güneş Yanığı Oluşma Riski Artıyor'

Ünlü doktorun başka bir iddiası da gündem olmayı başardı. Öğle saatlerinde güneş ışığı almaya değinen Karatay'ın iddiaları sonrası Doç. Dr. Özkur "Öğlen saatlerinde güneşin dik geldiği zamanlar güneş yanığı oluşma riski artıyor" dedi.

Canan Karatay'ın Açıklaması Tıp Dünyasını Karıştırdı! Kanser Riski Tartışma Yarattı!-2

"15 Dakikalık Bir Güneş Banyosu Yapmak Yeterli"

Prof. Dr. Küçükusta ise öğle güneşi hakkında yaptığı açıklamada 12.00 ile 13.00 arasında 15 dakikalık bir güneş banyosu yapmanın yeterli olabileceğini belirtti.

"Güneşe Çok Maruz Kalmayın İstiyoruz"

Sağlığa Yararları Saymakla Bitmiyor! İşte Mucizevi Meyvenin Faydaları... Sağlığa Yararları Saymakla Bitmiyor! İşte Mucizevi Meyvenin Faydaları...

İç hastalıkları uzmanı Uzm. Dr. Yener Gün de bu tartışmaya katılarak "Cilt kanserinden korunmak için saat 10.00-16.00 arasında güneşe çok maruz kalmayın istiyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi