Yaz aylarının gelmesiyle güneş ciltteki etkisini göstermeye başladı. İnsanlar güneşten korunmanın yollarını araştırıyor.

Sıcakların artmasıyla güneş tüm yakıcılığıyla sağlık sorunlarını tetiklemeye başladı. Güneş ışınları herkesi aynı derecede etkilemese de cilt sağlığı konusunda etkisini gösteriyor. Güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden uzak durmak için çeşitli önlemler almak gerekiyor. 

Özellikle çocuklar ve yaşlılar, açık ten-göz-saç rengine sahip kişiler güneşe her zaman daha duyarlıdır. Esmer tenli birine göre bu grup her zaman daha fazla etkileniyor. Daha fazla korunmaları gerekiyor. Güneşin etkili olduğu saatte güneşten kaçınmak çok önemli. Bu da güneşin dik açılarla geldiği 11.00-15.00 saatleri arası. Güneşte çok kalın olmayan, ışığı yansıtacak tarzda açık renkli, gevşek uzun kollu  giysiler tercih edilebilir. Şapka, gözlük kullanılabilir.

Güneş koruyucu kullanmak cilt sağlığının etkilenmesini en aza indirgeyecektir. Koruyucular, 30 faktör ve üzeri olmalı. Burada marka önemli değil. Testleri yapılmış, bilindik ve geçerliliği kabul edilmiş markalardan alınmalı. Yine bunun cilt tipine uygun olmasını önemli. Akneli ciltler çok yağlı olmayan ürünler, kuru ciltler nemlendirici içerikli kremler tercih etmeli.

Yüzlerce Kayserili Bu Alanda Buluştu! Herkes Oraya Akın Etti Yüzlerce Kayserili Bu Alanda Buluştu! Herkes Oraya Akın Etti

Güneşin etkilerinden bazı bölgeler özellikle korumalı. Yüz, göğüs, kulak kepçeleri, el sırtı ve erkeklerde dökülen saçların olduğu bölgeler gibi. Çünkü bu bölgeler aynı zamanda cilt kanserlerinin de en fazla görüldüğü yerler.
 

Kaynak: ÖZEL HABER