Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oluşan yetersiz beslenme ve besinlerdeki dengesizlik konusunda Beslenme ve Diyet uzmanı Burcu Akbeyaz uyarılarda bulundu.

Yeterli Seviyede Su Tüketilmeli

Burcu Akbeyaz, "Oruçluyken iftar ve sahur arasındaki sürenin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Bu süreyi doğru bir şekilde yönetebilirseniz gün içerisinde kendinizi çok daha iyi hisseder, açlık ve susuzluk gibi durumları çok daha az yaşarsınız. İftar ve sahur arasında yeterli seviyede sıvı tüketmeli, az ya da fazla miktarda yemek yeme gibi durumlardan kaçınmalısınız. Bu gibi durumlar sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyebilir" ifadelerini kullandı.

Akbeyaz, daha sonra sözlerine eklemeler yaparak, "İftarımızı hurma veya zeytinle açıp, sonrasında bir bardak su tüketip, daha sonrasında ise bir kase çorba ile birlikte yemeğe devam edebilirsiniz. Çorbanızı içtikten sonra 5-10 dakika kendinize dinlenme süresi tanıyın. Ana öğüne bu şekilde daha kolay geçebilirsiniz. Ana öğün olarak, kırmızı et, tavuk, balık ya da etli sebze yemekleri yine aynı şekilde etli kuru baklagil yemeği tüketebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Yemekler Kızartılmadan Tüketilmeli

Sahur ve iftarda yemeklerin kızartarak pişirilmesinin sağlığa olan etkilerini paylaşan Burcu Akbeyaz, açıklamasında şu sözlere yer verdi; "Yemekleri kızartarak tüketmekten kaçının. Yine iftarda ana öğünün yanında karışık mevsim salataları az yağlı şekilde tüketebilirsiniz. Salata her dönem olduğu gibi oruç tutarken de vücudunuz için vitamin ve mineral desteği sağlayacaktır. 4 yemek kaşığına denk gelen yoğurt, cacık veya bir su bardağı ayran tüketebilirsiniz. Bununla da kalsiyum, fosfor ve protein desteği almış olursunuz"

İnsanların Çok Tükettiği, İnsanları Tüketen Lezzet! İnsanların Çok Tükettiği, İnsanları Tüketen Lezzet!

Protein Alternatifi Sağlanmalı

Yenilmesi gereken gıdalardan bahsederek, "Sahurda yiyeceğiniz bir adet haşlanmış ya da omlet şeklinde yumurta kaliteli protein olduğu için gün içerisindeki tokluk süresini uzatacaktır. Yine C vitamini olarak kapya biber tüketebilirsiniz. Antioksidan içeriği çok yüksek, domates, salatalık ve yeşilliklerle vitamin ve mineral ihtiyacınız karşılanır. Sahurda 1 bardak süt ya da 1 kase yoğurtla da güzel bir protein alternatifi sağlayabilirsiniz" diye konuştu.

Aşırı Yağlı Ve Tuzlu Yemeklerden Kaçınılmalı

Yemeklerin iyi çiğnerek yenilmesi ve hızlı davranılmaması konusunda bilgi aktaran Akbeyaz aynı zamanda İftarda ve sahurda aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerden kaçınılması gerektiğini vurguladı. Aynı şekilde hamur işlerinden uzak durulması gerektiğine değinen Akbeyaz  hızlı yemek yiyerek sindirim problemleri yaşamaya yol açılabileceğinin altını çizdi. 

Yavaş ve Çiğnenerek Tüketilmeli

 Yaşanabilecek sindirim problemlemlerinin önüne geçilebilmesi için yemeklerin çok çiğnenmesini tavsiye eden  diyet uzmanı iftarla sahur arasında ise meyve, kuru meyve, kabuklu yemişler, süt ve yoğurt gibi ara öğünler önerdi. Tatlı ihtiyacı için ise  şerbetli tatlıları rafa kaldırarak sütlü tatlılara yoğunlaşılabileceğini söyledi.

Sahur Yapmamaktan Kaçınılmalı

Sahur yapılmamasına karşı uyarıda bulunan Ahbeyaz sagur yapmamanın kilo verdirmediğine değindi. Sahur yaparak gün içerisindeki açlığı dengelemenin en doğrusu olduğunu söyleyerek içerisindeki uzun açlık ve susuzluk sonrası bir anda aşırı sıvı alımı ve yemek tüketimine yönelmemek gerektiğini savundu.  

Sağlık Problemlerine Sebep Olabilir

Bir anda aşırı miktarda yemek yemek ya da sıvı almanın ani kramplar, baş dönmeleri, baş ağrısı ve mide bulantısına sebebiyet verebileceğini açıklayan Akbeyaz  çok daha yavaş ve sakin bir şekilde yenmesini önerdi.

Ramazan Pidesi Günde 2 Dilimden Fazla Tüketilmemeli

Aynı zamanda Yemeklerin çok yağlı ve baharatlı olmaması gerektiğine değinerek Kurubaklagil, sebze ve et grubu mutlaka dengeli şekilde tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yoğurt, ayran ve cacık gibi ürünlerin mutlaka beslenme listesinde olması gerektiğini söyleyen Akbeyaz Ekmek olarak da, tam buğday ve çavdar gibi ekmekleri tüketilmesini önerdi. Ramazan pidesinin ise günde 2 dilimden fazla tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: İHA