Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Işıkhan asgari ücrete ara zam gelmeyeceğine yönelik net mesajı verdikten sonra gözlerin Temmuz ayına çevrilmesi gerektiğini söylemişti. Bakan Işıkhan aynı zamanda geçen hafta emeklilere yönelik yeni sosyal destek paketini açıkladı.

Açıklanan pakete göre emeklilere yaz aylarında 1 ay boyunca ücretsiz KYK yurtlarında konaklama, kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konuk evlerinden yüzde 15 indirimli faydalanma, PTTcell'den emeklilere özel paket, PTT Kargo'da indirim, TCDD'ye bağlı trenlerde yüzde 10 indirimin yanı sıra pek çok destek verilecek.

Emekliler için atılacak adımlar belirlenirken Bakan Işıkhan konuya ilişkin birçok açıklama yaptı. SGK ile emekliler arasında yeniden bir yapılanma sürecine girildiğini belirten Işıkhan Emekli Danışma Hattı: SGK'nın ALO 170 üzerinden danışma hattının mevcut olduğunu ve istedikleri zaman emekli vatandaşların akıllarındaki soru işaretlerini gidermek için arama yapabileceğini vurguladı. Uzmanlar vasıtasıyla buradaki süreç geliştirilerek emeklilere yardımcı olunacağının altını çizdi.

Aynı zamanda Emekli Hizmet Masası ile 81 ilde SGK bünyesinde hizmet masaları kurulacağı ve burada emeklilerin giderek uzmanlara danışabileceğini ve sorunlara çözüm arayacağını açıkladı. Aynı zamanda emeklilerin özel indirimlerden yararlanacağını belirten Bakan Işıkhan bu indirimler bünyesinde İletişimde PTTcell, lojistik alanında PTT Kargo vasıtasıyla emeklilere özel iskontolar, yerli ve milli olan TROY kartla yapılan alışverişlerde çeşitli avantajlar sağlanacağı belirtildi. Emekli kart ile çeşitli indirimler ve yaşam kalitesini yükseltmeye katkıda bulunacak avantajlara erişilerek Eczane, market, giyim mağazalarında yapılan alışverişlerde daha az ödeme miktarı sağlanacağı üzerinde duruldu.

İhtiyaç Kredisinde Bankalar Frene Bastı! Bu Kez Zirveyi Değil Yeri Gördü! İhtiyaç Kredisinde Bankalar Frene Bastı! Bu Kez Zirveyi Değil Yeri Gördü!

Yurtlarda 1 ay ücretsiz konaklama sağlanırken aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerinin de emekliler için kullanıma sunulacağı açıklandı. Kamu tesislerinde indirim yapılacağı ve öğretmenevi, polisevi, misafirhane, konuk evi şeklindeki birçok tesiste emeklilere yüzde 15 oranında aynı kamu memurlarına tanınan indirim oranı kadar bir indirim olacağı belirtildi.

Esnaf emeklisi olanlar ise bundan yaklaşık 20 sene öncesinde uygulanan 'hayat standardı' denen vergi yöntemi ile avantaj sağlayabilir. Esnaflıktan emekli olanlar için işletmeden alınacak vergi matrahından emekli maaşından düşme hakkıyla daha az vergi ödenmesi önerisi gündeme gelmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi