31 Mart seçimlerinde ortaya çıkan sonuçlar AK Parti için pek iç açıcı gözükmese de CHP yıllar sonra ilk kez seçimi önde bitirdi.  AK Parti'de önemli illerde kaybedilen seçimin faturasının kimlere kesileceği merak edildi. Gazeteci Fatih Portakal’ın görevden alma tespiti ise çok konuşuldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonuçlarının ardından bazı bakanları, genel başkan yardımcılarını ve il başkanlarını görevden alacağı iddia edildi.

‘Bu Seçim Kaybettiren Bakanlar Olabilir’

Fatih Portakal konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bayramdan sonra AK Parti'de bir Erdoğan operasyonu olacak" dedi. 

3-4 bakanın görevden alınacağını iddia eden Portakal’ın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le ilgili kesin cümleler kurması da dikkat çekti.

Portakal, “Mehmet Şimşek yok aralarında onu söyleyeyim. Bu seçim kaybettiren bakanlar olabilir. İşte Aile Bakanı vardı, kendi kentinde başarılı olamadı” diye konuştu. 

‘Temizlik Operasyonu Olacak’ 

Ali Yerlikaya’dan Kazaya İlişkin Açıklama Geldi! Ali Yerlikaya’dan Kazaya İlişkin Açıklama Geldi!

Konuşmasının devamında görevden alınacak isimleri tek tek sayan Portakal, “Adalet Bakanı olabilir. Kastamonu'da Tarım ve Ormancılık Bakanı vardı o olabilir. Ama ben sadece 3-4 bakan ismi duydum ve o bakanların isimlerini duymadım” ifadelerini kullandı. 

Temizlik operasyonu yapılacağından söz eden Portakal, “Bir de Genel Başkan yardımcılarından da bazıları alınacakmış. Onların da isimlerini duymadım ama böyle bir
temizlik operasyonu olacak” dedi.

‘Şimdi Onlar Düşünsün Artık’

Konuşmasında direk olarak isim vermeye başlayan Portakal şu ifadeleri kullandı:

“Esas isim verebileceğim yere geldik. İki isim: İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan. Bu iki ismin görevden alınmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Şimdi onlar düşünsün artık. Hakan Han Özcan ve Osman Nuri Kabaktepe'ye 'bay bay' diyecekmiş Erdoğan”

‘Hesabının Sorulması Gerekiyor’

Seçimin hesabının sorulması gerektiğine değinerek, “Duyduğuma göre böyle ve bunun da bir hesabının sorulması gerekiyor zaten. Yani bu hesap sorulmadan geçiştirilecek bir şey değil. Ortada bir hezimet var. 2024 seçimleri ve 2019 seçimlerinin mutlaka bir hesabının verilmesi gerekiyor” dedi.

‘Kabiliyetini de Öğrenmiş Olduk’

Turgut Altınok’un emekli olarak siyaseti bırakması gerektiğinin altını çizen Portakal, Murat Kurum’u da eleştirmeyi ihmal etmedi. 

Kurum’un yeteneksiz olduğunu vurgulayan Portakal, “Murat Kurum genç bir isim ama yeteneksiz bir isim olduğu ortaya çıktı. Bundan sonra yanlışlıkla filan bakan da yapılmasın. En azından kalibresini öğrendik. Kabiliyetini de öğrenmiş olduk" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Merkezi