Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret var, bir de asgari zamcılar var. Asgari ücretin daha ‘A’sını konuşur konuşmaz asgari zamcılar harekete geçip zam yağdırıyor. Bunlar cezadan korkmuyor, başka bir şey lazım. Bu marketleri bir yıl kapatın bakalım bir daha yapıyor mu? Bunlar tek dünyalık insanlar. Bedelini bu dünyada da öbür dünyada da öderler” açıklaması yapmıştı.

Marketfıyatları (5)

Yapılan açıklamanın ardından Deniz Postası olarak market ürünlerinin fiyatları hakkında araştırma yaptık. Bir evin ihtiyacı olan temel gıdalarda, fiyatların bir asgari ücretli aile kapsamında değerlendirildiği zaman bütçeyi oldukça zorladığı hatta yetmediği görüldü.

Marketfıyatları (2)

Temel ihtiyaçlar; Un, makarna, çay, bulgur, pirinç, tuvalet kâğıdı, şeker, yağ, mercimek ve süt ürünleri gibi malzemelerde fiyatların oldukça arttığı ve asgari ücretliyi zor duruma soktuğu belirlendi.

Marketfıyatları (6)

Market sahiplerinin yapmış olduğu zamlar kapsamında ürünlerin üretim maliyeti, taşımacılık işleminde akaryakıta yapılan zamlar, işletme giderleri de konuya ilişkin göz önünde bulundurulduğu zaman market ürünlerine yapılan zamların giderlerini de bir o kadar zor karşıladığı görüldü.

9’uncu Yargı Paketiyle İlgili Yeni Gelişme! 9’uncu Yargı Paketiyle İlgili Yeni Gelişme!

Marketfıyatları (1)Z

Asgari ücrete yapılmamasına karar verilen ara zammın ardından market ürünlerinde fiyatların giderek zamlanması asgari ücretliyi oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Asgari ücretlinin ay sonunu rahat görebilmesi için temel ürünlerin asgari ücret düzeyinde kalması gerektiği belirlendi.

Marketfıyatları (13)

Birçok ürün ramazan ayının bitmesiyle birlikte etiket değişimiyle beraber zamlandığı görülürken marketlerin etiket yenileme yanı bir başka deyimle fiyat güncellemeleri aralıksız devam ediyor.

Kaynak: Özel Haber