Bünyan, Melikgazi, İncesu, Kocasinan… 8 İlçeye Kritik Uyarı Geldi! Bünyan, Melikgazi, İncesu, Kocasinan… 8 İlçeye Kritik Uyarı Geldi!

Melikgazi ilçesinde bulunan Kayseri’nin en eski mahallelerinden olan Germir Mahallesi, tarihi evleri ile dikkat çekiyor. Geçmişin izlerini üzerinde taşıyan tarihi evler, adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Germir Mahallesi’nde bulunan tarihi Bakkaloğlu Konağı, 18. Yüzyıl sonları veya 19. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin ediliyor.

Kayseri Germir Mahallesi Bakkaloğlu Konağı, Bağ Müzesi'ne Dönüşüyor (5)

Melikgazi Belediyesi, tarihi Bakkaloğlu Konağı’nda anlamlı bir çalışmaya imza atıyor. Restore edilerek müzeye dönüştürülmeye karar verildi. Kayseri’nin en eski geleneklerinden birisi olan ‘Bağcılık’ geleneğine dikkat çekmek, yaşatmak ve tanıtmak amacıyla tarihi konağın ‘Bağ Müzesi’ olarak açılacağı ifade edildi. Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, çalışmaları yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Kayseri Germir Mahallesi Bakkaloğlu Konağı, Bağ Müzesi'ne Dönüşüyor (3)

Bakkaloğlu Konağı’nın Bağ Müzesi olarak yeni bir işlev kazandığını belirten Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Asırlar boyunca birçok medeniyete sahiplik etmiş Kayseri’mizde, Melikgazi Belediyesi olarak yaptığımız restorasyon çalışmaları ile tarihi değerlerimize sahip çıkmaya, gelecek nesillerimize birikimlerimizi aktarmaya gayret ediyoruz.

Kayseri Germir Mahallesi Bakkaloğlu Konağı, Bağ Müzesi'ne Dönüşüyor (4)

Tarihi Bakkaloğlu Konağı’nı restore ederek, sizleri tarihe yakından baktıracağımız, şehrimizin bağcılık kültürünü gelecek nesillerimize aktaracağımız “Bağ Müze”mizin çalışmalarında sona geliyoruz.

Kayseri Germir Mahallesi Bakkaloğlu Konağı, Bağ Müzesi'ne Dönüşüyor (1)

Kayseri’mize yeni bir renk, farklı bir dokunuş getiren Bağ Müzemiz, şimdiden Melikgazi’mize ve Kayseri’mize hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Kayseri Germir Mahallesi Bakkaloğlu Konağı, Bağ Müzesi'ne Dönüşüyor (2)

Kaynak: Özel Haber