Kayseri’de yaşanan toplumsal olaylarda, saldırıya uğrayan Suriyelilerin şikayette bulunduğu taktirde sınır dışı edileceği iddialarının ardından Göç İdaresi Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Göç İdaresi Başkanlığı konuya ilişkin basın açıklaması yayınladı.

Basın Açıklaması,

Kayserili Başkan Tenis Dersi Aldı Kayserili Başkan Tenis Dersi Aldı

‘Kayseri’de Saldırıya Uğradığı İçin Şikayetçi Olan Suriyelilerin Sınır Dışı Edileceğine’ İlişkin Gerçek Dışı İddialar Hakkında Basın Açıklaması

Bazı haber sitelerinde yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Kayseri’de saldırıya uğradığı için şikayetçi olan Suriyelilerin sınır dışı edileceği” iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Kayseri Selçuklu Mahallesinde 01.07.2024 tarihinde meydana gelen olayda, sokaktan geçen Türk vatandaşı şahıslar ile o sırada evinin balkonunda bulunan Suriye uyruklu 15 yaşındaki şahıs arasında sözlü tartışma yaşanmıştır. Bu tartışma neticesinde Türk vatandaşı şahıslar, kendilerine hakaret ettiği iddiasıyla 05.07.2024 tarihinde Suriyeli şahıstan şikayetçi olmuştur.

Türk uyruklu şahıslar hakkında adli işlem tesis edilirken Suriyeli şahıs ile ailesinin kavga, taraflar arasında birbirlerine yönelik fiziki bir müdahale ve güvenlik gerekçesiyle kendi talepleri doğrultusunda farklı bir ilimize alınmaları sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur’ İfadeleri yer aldı.

Kaynak: HABER MERKEZİ