Deniz Postası ekibi olarak Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara sokak hayvanları ile ilgili çıkan kararı sorduk, birbirinden farklı cevaplar aldık. Bugün TBMM’ye sunulan meclis tasarısına göre; belediyeler tarafından sokak köpekleri toplatılacak ve 30 gün içinde sahiplenilmez ise uyutulacak. Çok tepki çeken karara, Kayserili vatandaşlar bakın nasıl yanıtlar verdi.

İnsanların Uyutulması Daha Mantıklı
Bir genç verdiği cevapla herkesi güldürdü; “Doğru bir karar değil. Tamam insanlara ve çocuklara zarar vermiş olabilir ama uyutulma kararını doğru bulmuyorum. İnsanların uyutulması benim için daha mantıklı. Ben insan sevmiyorum hayvan seviyorum” dedi.

Bir vatandaş “Allah’ın yarattığını Allah yok eder. Kulu bir şey yapamaz. Öldürmemeleri lazım” diye konuştu.

Bence uyutulmalı, biraz dinlensinler

Diyanet’ten Skandal! Kendi Vatandaşını Suudi Yönetimine Şikayet Etti! Diyanet’ten Skandal! Kendi Vatandaşını Suudi Yönetimine Şikayet Etti!

Bir genç soruyu yanlış anlayınca ilginç bir cevap verdi. Köpekler sizce uyutulmalı mı sorusuna “Bence uyutulmalı, biraz dinlensinler” diye yanıt verdi. Sonrasında konuyu anlayınca “Öldürmesinler, bu canilik. Devletimiz yok mu baksınlar” diye yanıt verdi.

Köpek yetiştiriciliği yapan bir genç konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı; “Hepimiz hayvanseveriz, hayvanların ölmesini istemeyiz. Sadece içinden saldırgan olanları ayırıp götürmeliler. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Karara olumlu bakmıyorum. Kısırlaştırma olabilir. Bir yılda 2 kez türüyorlar. Sahiplendirme yapıyorum. Uyutulma olmaz” 

Bir vatandaş ise “Barınak yapıp, oralarda beslenebilir. Çok kötü bir son olur onlar için. Bu yüzden istemiyoruz. Bakım için barınak yapılması daha doğru olur. Belediyelerin, devletin bu işe el atması lazım. Kısırlaştırılması da hiç bir şekilde doğru değil. Evlerde kapatılmasını da doğru bulmuyorum” açıklamalarını yaptı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hem hayvanlarımızı koruyalım, ama insan sağlığını tehdit edecek durumu da ortadan kaldırmaya yönelik bir orta yol bulunması gerekecek'' dedi ve konuya ilişkin düzenlenen taslağın Meclis’e sunulduğunu ifade ederek; “Meclis grubumuzda taslak gönderildi. O vekillerimizin değerlendirmesine mahsus bir durum” ifadelerini kullandı.

Özel Haber; Ali Yalçıntaş

Kaynak: Özel Haber