Kayserililerin günlük hayatta ödemelerini kolayca yapabildikleri ATM’lerde yeni dönem başlıyor. Para çekme veya para yatırma işlemlerimizi yapmak için kullandığımız ATM’ler güvenlik önlemlerini artırdı. Dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek için yapılacak değişikliklerle, vatandaşlara güvenli işlem sağlanması amaçlanıyor. 

Kartları Yutma Özelliği Devreye Giriyor!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ATM'lerde ve mobil uygulamalarda önemli güncellemeler yaptı. ATM’lerde yapılan değişikliklerin başında en dikkat çekeni kart yutma özelliği oldu. Güvenlik önlemi olarak uygulanacak özellik, vatandaşları dolandırıcılığa karşı koruyacak. 
ATM’lerin kartınızı yutabileceği bazı durumlar;
1.    Kart Şifrenizi 3 Kez Yanlış Girerseniz!

KTO'dan Tarihi Anlaşma! Ticari İşbirliğine Yönelik Kritik Hamle Geldi! KTO'dan Tarihi Anlaşma! Ticari İşbirliğine Yönelik Kritik Hamle Geldi!

Kartınızın şifresini üç kez yanlış girmeniz halinde, güvenlik nedeniyle ATM kartınızı yutulabilir. Kartınızın çalınması durumunda bu durum kullanıcıların güvenliği amaçlanıyor.
2.    Kartınızın Borç Nedeniyle İptal Edilmesi: 

Bankanızın kartınızı borç nedeniyle iptal etmesi halinde, ATM kartınızı yutabilir. 

3.    Son Kullanma Tarihi Geçerse
Kartınızın son kullanma tarihinin geçmesi halinde, ATM’ye kartınızı takmanız ve işlem yapmaya çalıştığınız bir durumda, ATM kartınız yutulabilir. 

4.    ATM'de Teknik Bir Arıza Olması

Çok sık karşılaşılmayan bir olay olsa da ATM’de meydana gelen teknik arıza nedeniyle ATM, kartınızı yutabilir.

5.    Kartınız Çalındıysa
Kartınızı çalınması veya kaybolması durumunda bunu bankanıza bildirdiğinizde, ATM tarafından kartınız yutulabilir. 
 

Yeni İşlem Menüsü
Ayrıca bir diğer önemli detay ise ‘yeni işlem menüsü’ oldu. Değişen menüde, ‘Hesap Bilgilerini Güncelle’ ve ‘Şifre Değiştir’ gibi işlemler yer alıyor. Kullanıcılar bu özellikleri ayrıca mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden de yapabiliyor.
 

Kaynak: Haber Merkezi