Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş cinayetine ilişkin tutuklu bulunan 22 sanığın yargılanmasına dün başlanmıştı. Duruşma ikinci gününde Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görüldü. Davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Öğle arası nedeniyle duruşmaya 1 saatlik verilen aranın ardından tutuklu sanıkların dinlenilmesine devam edildi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümü başlamadan önce Suat Kurt, "İsmail Saymaz" diye bağırdıktan sonra, "Sen teröristlerin sözcülüğünü yap” sözleriyle gazeteci Saymaz'a tepki gösterdi.

Ardından tetikçi Eray Özyağcı'yı azmettirdiği iddia edilen Tolgahan Demirbaş Mahkeme başkanının söz vermesi üzerine, “Cep telefonumu olayla alakam olmadığını göstermek için şifresiyle polise teslim ettim. O bilgiler 8 ay önce yaşanmış bir olaya ait, bu olayla ilgisi, irtibatı yok. Ben maktule ait hiçbir bilgiyi hiç kimseye yönlendirmedim. Ben maktulün ev adresini bilmiyorum, kimseyi oraya yönlendirmedim” dedi.

‘Hiçbir Ülkücünün Kadınla, Çocukla İşi Olmaz’

Kayseri'de Kendini Yakmaya Çalışan Şahıs Bakın Nasıl İkna Edildi! Kayseri'de Kendini Yakmaya Çalışan Şahıs Bakın Nasıl İkna Edildi!

Demirbaş, maktul Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş hakkında bilgi toplayıp toplamadığına ilişkin soru üzerine de, "Hiçbir arkadaşımızın, hiçbir ülkücünün kadınla, çocukla işi olmaz" diye konuştu.

Tetikçi Eray Özyağcı'yı ve tetikçiyi olay yerine getiren ve oradan kaçıran motokurye sanık Vedat Balkaya ile cinayet öncesi keşif yapan Suat Kurt'un Ankara'daki konakladığı evin sahibi Zekeriya Asarkaya ise hakkındaki suçlamalara itiraz etti.

‘Olayla Bir Alakam Yoktur’

Suat Kurt'un Ankara'da kaldığı evi organize ettiği iddia edilen sanık Hakan Saraç, “Benim bu yaşanan olayla bir alakam yoktur. Eğer bir alakam varsa dünyanın en namussuzu benim. Geçmişte yaptığımız hataların bedelini 20 sene cezaevinde kalarak ödedim. Ben ailemle vakit geçirmeyi seven birisiyim. Neden suç işleyim ki. Tahliyemi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Eray Özyağcı ile birlikte Ankara'ya gelen polislerden Aşkın Mert Gelenbey, Özyağcı'nın çocukluk arkadaşı olduğunu, Ankara'ya gideceğini belirtip, "Sen de gel, abini görürsün" demesi üzerine geldiğini anlattı.

‘Aranması Olduğunu Bilseydim, Onu Asayiş Ekiplerine Teslim Ederdim’

Diğer polis memuru Muratcan Çolak'ın Ankara'ya geldikleri aracı kullandığını söyleyen Gelenbey, “Eray arka koltukta oturuyordu, beraber sohbet ederek geldik. Ankara'ya gelince abimi aldık. O esnada Eray arka koltuğa geçti. Ben şoför koltuğuna geçtim. Uygulama noktasında çevrildik, ben aracın farlarını kapatıp, iç ışığını açtım. Polis memurları da, ‘gençler devam edin' dedi. Bizde hiçbir evrak göstermeden yolumuza devam ettik. Eğer Eray Özyağcı'nın aranması olduğunu bilseydim, onu asayiş ekiplerine teslim ederdim” ifadesine yer verdi.

Sanık ifadelerinin ardından duruşma yarın devam etmek üzere ertelendi.

Kaynak: İHA